Weekend w Muzeum Śląskim

Gra terenowa „Na tropie kopalni”, mapping „Śląsk wspólna sprawa” ukazujący kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzenia sprzed 100 lat, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, kiermasz wydawnictw. To tylko nieliczne propozycje „Weekendu w Muzeum Śląskim” organizowanego w dniach 15–16 maja br. z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Muzeów.
image fot. materiały organizatora

Prezentowane wystawy


Zwiedzanie wystaw to już żelazny punkt programu europejskiej imprezy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w nieco zmienionej formule. Muzeum Śląskie zaprasza w dniach 15–16 maja br. w godzinach 10.00–20.00 do zwiedzenia wystaw stałych i czasowych za 1 złoty. Na gości czeka udostępniona przed kilkoma dniami ekspozycja prezentująca dzieła, budzące często skrajne emocje, najsłynniejszego obok Nikifora polskiego malarza naiwnego – Teofila Ociepki. W budynku dawnej stolarni zobaczymy natomiast dzieła Antoniego Toborowicza, jednego z ciekawszych twórców sztuki tzw. pogranicza: smukłe anioły, subtelne nimfy, eterycznych faunów, zwierzęta pokazane w fascynujący, nieoczywisty sposób.
Nadchodzący weekend to też okazja do zwiedzenia nowo otwartej ekspozycji przybliżającej mało znaną dziedzinę sztuki ludowej, jaką jest drzeworyt – jedna z najstarszych technik graficznych. Goście Muzeum Śląskiego będą mogli zwiedzić również ekspozycję „Twarze Powstańców” prezentującą sylwetki wybranych powstańców śląskich oraz działaczy ukazanych w osobistym wymiarze, obejmującym także wątki rodzinne, działalność w dwudziestoleciu międzywojennym i bardzo często dalsze tragiczne losy po wybuchu II wojny światowej. Zapraszamy także na wystawę „Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom – echa III powstania śląskiego na terenie Polski”, dzięki której będzie można poznać inicjatywy propowstańcze, reakcje na powstanie mieszkańców poszczególnych części kraju oraz miejsca, w których się gromadzono, aby wyrażać poparcie dla biorących udział w tym patriotycznym wydarzeniu. Ponadto zapraszamy na bezpłatne wjazdy i podziwianie widoku z 40-metrowej wieży szybu „Warszawa II”.
Przypominamy, że ze względu na obowiązujące rygory sanitarne będą obowiązywały limity osób znajdujących się w salach wystawowych. Aby ułatwić zwiedzanie w bezpieczny i komfortowy sposób, muzeum wprowadza możliwość zakupu biletów w przedsprzedaży, zarówno przez stronę internetową www.muzeumslaskie.pl, jak i w kasach muzeum. Bilety będą ważne w półtoragodzinnych przedziałach czasowych z wejściem 15 osób co 10 minut. Podczas samego weekendu czynna będzie kasa znajdująca się w Holu Centralnym, gdzie w przypadku braku zwiedzających będzie można kupić bilety na wolny termin.
Zachęcamy do zakupów online - wszyscy, którzy kupią bilet do godziny 20.00 w piątek 14 maja, wychodząc z muzeum, otrzymają kupon rabatowy na jednorazowe zakupy w sklepie muzealnym, ważny przez miesiąc.


Wydarzenia towarzyszące
Podczas imprezy na terenie parkowym rozegrana zostanie wyjątkowa gra terenowa „Na tropie kopalni” przybliżająca industrialne dziedzictwo miejsca, w którym zostało wzniesione Muzeum Śląskie, i samo muzeum. Wcześniej zarejestrowane mailowo na adres konkursy@muzeumslaskie.pl drużyny będą miały za zadanie odnalezienie skrytek z zagadkami ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego i rozwiązanie konkursu. Na zwycięzców będą czekały nagrody, a na wszystkich uczestników – drobne upominki.
Nie lada gratką będzie także prezentowany w godzinach wieczornych mapping opowiadający o historii powstań śląskich przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”. Multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne to wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D, w której wykorzystano materiały propagandowe i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabraknie również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych.
Tylko w ten weekend podczas spaceru po terenie parkowym warto wziąć udział w queście „Industrialna przygoda” – zabawie edukacyjnej polegającej na rozwiązywaniu zagadek dzięki rymowanym wskazówkom podpowiadającym, na co należy zwrócić uwagę w trakcie wizyty w Muzeum Śląskim. Na tych, którzy rozwiążą wszystkie zagadki i odkryją tajemnicze hasło, czekają nagrody.


Weekend online
Międzynarodowy Dzień Muzeów to dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak cenne zbiory mamy na wyciągnięcie ręki, zaplanować wizytę lub skorzystać z bogatej oferty online dostępnej na stronie internetowej www.muzeumslaskie.pl. Wszystkich, którzy nie mogą wziąć udziału w wydarzeniach odbywających się na terenie Muzeum Śląskiego, zapraszamy do udziału w quizie na profilu muzeum na Facebooku, który dotyczyć będzie najciekawszych muzealnych eksponatów znajdujących się na wystawach stałych. Zapraszamy także na wyjątkowe oprowadzanie ścieżką regionalną na platformie Zoom po katowickiej instytucji. Tradycyjnie odbędzie się kiermasz publikacji Muzeum Śląskiego, który tym razem będzie się odbywał w sklepie internetowym. Zachęcamy do skorzystania z wyjątkowych rabatów na książki i gadżety.

 

Więcej na stronie muzeum.

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz