Weekendowe transmisje spektakli Teatru Śląskiego: „Polterabend”

W każdy piątek, sobotę i niedzielę Teatr Śląski retransmituje pokazy spektakli: zrealizowanych dla Teatru Telewizji, rejestracji przedstawień, które zeszły już z naszego afisza oraz tych, które wciąż można oglądać na deskach katowickiej sceny. W pierwszy majowy weekend będzie to „Polterabend” Stanisława Mutza w reż. Tadeusza Bradeckiego.
image fot. materiały organizatora

Teatralny portret Ślązaków wg Stanisława Mutza. Historia tak samo tragikomiczna, jak u Janoscha w kultowym „Cholonku”, napisana kilka lat temu specjalnie dla Teatru Śląskiego. Rodzina i przeciętny dom z początku XX wieku, w którym na ścianach, obok Świętej Rodziny, pojawiają się kolejno portrety Hitlera i Stalina, w którym zmieniają się języki nuconych piosenek, a synowie tej samej matki giną na różnych frontach. Śląski wszechświat zamyka się wokół drewnianego stołu i kopalnianego szybu na horyzoncie.

 

„Polterabend” narodził się z „genetycznego obciążenia” śląskością. Myślałem, że napiszę kiedyś o tym powieść. Powstał jednak dramat – metaforyczny, pełen epickości i poezji, od której zaczynałem naukę języka – mówił przed premierą spektaklu autor sztuki.

 

Spektakle można oglądać w piątki, soboty i niedziele o godz. 19.30 na kanale YouTube teatru.

 

retransmisje:
1 maja | 19.30
2 maja | 21.00
3 maja | 19.30

 

 

 

 

 


 

Teatr Śląski jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz