Wieczór serenad w Filharmonii Śląskiej

Wieczór serenad to tytuł programu przygotowanego przez Śląską Orkiestrę Kameralną pod batutą Roberta Kabary na 22 sierpnia.
image

Serenada e-moll op. 20 Sir Edwarda Elgara (1857-1934) należy do najczęściej wykonywanych utworów z dorobku tego najbardziej znanego angielskiego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku. Można odnaleźć w niej cechy typowe dla jego stylu – przejrzystość formy i melodyjną śpiewność. Jej skrajne części utrzymane są w tempie szybszym, a szczególnie cenione jest wolniejsze środkowe Larghetto.

 

Serenada Eine kleine Nachtmusik KV 525 to także jedno z najpopularniejszych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta Pełne prostoty i wypełnione melodiami, które potrafią zanucić miliony ludzi na całym świecie.  Utwór będący wzorem zwięzłości zachwyca niewymuszoną elegancją. Powstał w 1787 roku, podczas pracy kompozytora nad Don Giovannim.

 

Wieczór zamknie Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza (1876-1909). Ten szkolny utwór, napisany na berliński popis uczniów Heinricha Urbana (15 kwietnia 1897), uważany jest za jedną z najlepszych polskich kompozycji symfonicznych. Doświadczenia Karłowicza-skrzypka zlewają się w serenadzie z jego ponadprzeciętnym talentem melodycznym. Czteroczęściowy cykl cechuje perfekcyjnie wyważona architektonika. Pełnią wyrazu zachwyca finał, który pomimo niewielkich rozmiarów staje się zapowiedzią późniejszych poematów symfonicznych kompozytora.

 

 

22 sierpnia, piątek godz. 19.00

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Sala koncertowa im. Karola Stryji

 

Śląska Orkiestra Kameralna

Robert Kabara – dyrygent

 

programie:

Edward Elgar – Serenada e-moll op. 20

Wolfgang Amadeus Mozart – Serenada Eine kleine Nachtmusik KV 525

Mieczysław Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz