Wilhelm Sasnal w Rondzie Sztuki

Wydaniu książki „15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem” Jakuba Banasiaka towarzyszyć będą spotkania w Rondzie Sztuki oraz przegląd filmów Anki i Wilhelma Sasnalów w kinie ASP w Katowicach.
image

11 maja | księgarnia Tam gdzie zawsze (Rondo Sztuki)

godz. 20.00–23.00

Sasnalówka

Wydarzenie trochę przewrotnie nazwane „sasnalówką” będzie mieć charakter otwartej dyskusji, a rozmowę wzbogaci prezentacja twórczości i czytanie fragmentów najnowszej książki. W spotkaniu udział wezmą m.in.: artysta wizualny, absolwent ASP w Katowicach (dyplom u Andrzeja Tobisa) Bartek Buczek i pisząca dla ArtPapieru Sabina Strózik.

 

19 maja | Rondo Sztuki

godz. 18.00–21.00

Poczytalność: spotkanie z Wilhelmem Sasnalem i Jakubem Banasiakiem

Na kolejnym spotkaniu z cyklu Poczytalność gośćmi będą Wilhalm Sasnal i Jakub Banasiak. Bohater i rozmówca książki „15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem”.

„Najlepiej sprzedający się polski malarz”, „najpopularniejszy polski malarz swego pokolenia”, „najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta” – nazwisku Sasnal zazwyczaj następuje jakieś „naj”. Jest znany, a popularność i ceny, które kolekcjonerzy są skłonni płacić za jego obrazy, coraz częściej przesłaniają jego samego, zamykając go w szczerozłotej szufladzie z nazwą „gwiazdor polskiego malarstwa”.

W rozmowie z Jakubem Banasiakiem Wilhelm Sasnal nie daje się zamknąć w żadnej szufladzie. Odżegnuje się od etykietki dyżurnego popbanalisty czy artysty pokoleniowego, opowiada nie tylko o całej swojej drodze twórczej – od krakowskiej ASP do ostatniego filmu „Słońce, to słońce mnie oślepiło” – ale także burzy narosłe wokół swego wizerunku mity. Mówi o inspiracjach, o tym, co jest dla niego najważniejsze w tworzeniu, ale także o tym, co go mierzi we współczesnej kulturze. Z jego odważnych, często kontrowersyjnych refleksji wyłania się postać humanisty i dojrzałego, społecznie zaangażowanego artysty, który ani przez chwilę nie osiadł na laurach.

 

Przegląd filmów Anki i Wilhelma Sasnalów | Kino ASP w Katowicach, ul. Raciborska 50

 

  • 20 maja

godz. 19.30 „Huba”, 66 min

godz. 21.00 „ Słońce to słońce mnie oślepiło”, 74 min

 

  • 21 maja

godz. 18.00 Zestaw filmów krótkometrażowych Wilhelma Sasnala:

„Europa”, 16 mm, 2007

„Bonnie and Clyde”, 8 mm, 2005

„Koreks”, 16 mm, 2015

„Nowa Huta”, 16 mm, 2005

„Touch me”, 8 mm, 2002

„Mojave”, 16 mm, 2006

„Untitled (Elvis)”, 16 mm, 2007

„Columbus”, 16 mm, 2014

czas trwania: ok. 60 min

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz