Wirtualny spacer po Galerii Śląskiej Sztuki Sakralnej

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wirtualny spacer po Galerii Śląskiej Sztuki Sakralnej. Kolejna zaprezentowana wirtualna wystawa to przede wszystkim duchowa wycieczka w przeszłość. Kolekcja prezentuje skarby śląskiej rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z czasów średniowiecza i epoki nowożytnej. W galerii znajdują się prawdziwe perły, jak na przykład piętnastowieczna rzeźba „Madonny z Dzieciątkiem”.
image fot. materiały organizatora

Burzliwa historia zbiorów, zarówno pojedyncze historie odnalezienia i pozyskania poszczególnych eksponatów, jak i losy wojenne i powojenne całości kolekcji, podnosi wartość galerii śląskiej sztuki sakralnej. Jest to jedna z najbardziej wyjątkowych wystaw tego typu nie tylko w Polsce. Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa wystawy, obejmuje ona nie tylko dziedzictwo sztuki sakralnej powstałej na Górnym Śląsku, ale także obiekty kultu występujące na tym terenie, choć niekoniecznie w tym miejscu powstałe.

 

Integralnym elementem wirtualnego spaceru jest muzyka. Rozbrzmiewające Chorały Śląskie to unikatowy zbiór utworów jedno- i wielogłosowych, inspirowanych kompozycjami z XIV i XV wieku, odnalezionymi w źródłach czeskich, śląskich i niemieckich, w wykonaniu międzynarodowego zespołu specjalizującego się w muzyce wczesnośredniowiecznej – Ensemble Peregirna pod przewodnictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett.

 

Kliknij w ten link, aby rozpocząć wirtualny spacer.

 

Więcej informacji na temat wystawy na stronie muzeum.

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz