Witold Stypa „Cosmoreal. Museum of Future”

Wystawa ma na celu przybliżenie zagadnień dynamiki geometrii wymiarów wyższych za pomocą malarstwa i obiektów rzeźbiarskich. Kwantowa współzależność elektronu i fotonu, matematyka Bernharda Riemanna oraz w szczególności tensor metryczny Theodora Kaluzy, są podstawą i inspiracją dla dzieł Witolda Stypy.
image fot. materiały organizatora

Tworzone przez artystę obiekty, nazywane przez niego „trójwymiarowymi cięciami przestrzeni wielowymiarowej”, są estetyką intuicji matematycznej powiązanej konkretnymi liczbami tensora metrycznego Theodora Kaluzy.


Celem działań Stypy jest pobudzanie kreatywności odbiorców, poszukiwanie nowych rozwiązań, nowych wizji przyszłości, nowego urządzenia świata. Zmiany w percepcji spowodowane odkryciami na polu fizyki i techniki stają się u Witolda Stypy żyznym polem do rozwijania nowych umiejętności odbioru rzeczywistości, sposobem indywidualnego rozwoju świadomości. Dwa pytania są dla Stypy istotne. Pierwsze , ile jest przeszłości w naszych koncepcjach przyszłościowych i drugie, co się dzieje z ludzką percepcją w momencie konfrontacji z obrazem światów jeszcze niepoznanych. Stypa chciałby wyzwolić ludzką świadomość z nadmiernej ilości przeszłego, by mogła się stać tym, czym jeszcze nie jest.

 

Wystawa dofinansowana z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wstęp bezpłatny.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz