Wydarzenia towarzyszące wystawie „Joanna Helander. Archiwum otwarte”

Pokazy filmów Kina Koszyk towarzyszące wystawie „Joanna Helander. Archiwum otwarte” będzie można zobaczyć w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach 17, 24 i 31 października.
image Sąsiadka (fragment), Ruda Śląska-Orzegów, 1977, stykówka fot. Joanna Helander, materiały organizatora

17 października, godz. 18.00 „Powroty”

reż. Bo Persson, Joanna Helander, 1994 (60 min.)

Film toczy się wokół podróży Joanny Helander do Polski, będącej próbą zrekonstruowania losów żydowskiej rodziny jej ojca. Artystka wraca do Luboszyc, miejscowości pod Opolem, gdzie przed wojną mieszkali jej żydowscy przodkowie Schiftanowie. Intymny portret artystki jest zarazem opowieścią o tych, którzy zginęli w Holokauście. Film otrzymał nagrodę specjalną w Karlovych Varach.

 

24 października, godz. 18.00 „Walc z Miłoszem”

reż. Bo Persson, Joanna Helander, 2011 (37 min.)

Motywem przewodnim filmu jest rozmowa Ewy Wójciak, aktorki Teatru Ósmego Dnia, z Czesławem Miłoszem. Sceny z krakowskiego mieszkania noblisty przeplatają się ze scenami ze spektakli Teatru Ósmego Dnia. Film ma poetycki charakter: Miłosz z jednej strony opowiada anegdoty, z drugiej komentuje bolesne wydarzenia poprzedniego stulecia. Poznański Teatr często czerpał inspirację z jego poezji i eseistyki. Ryszard Krynicki oraz Jerzy Illg komentują „Walc” enigmatyczny wiersz Czesława Miłosza napisany w 1942 roku w Warszawie.

 

31 października, godz. 18.00 „Teatr Ósmego dnia”

reż. Bo Persson, Joanna Helander, 1992 (67 min.)

Film opowiada o legendarnym poznańskim Teatrze Ósmego Dnia, zaangażowanym w opozycję demokratyczną w latach 70. i 80. Przedstawia losy aktorów uwikłane w ustrój polityczny: trudności w otrzymaniu paszportów, prześladowania ze strony władz, decyzje o tymczasowej emigracji i kilkuletnie peregrynacje po zachodniej części Europy. Realizatorzy filmu pokazują bezkompromisowość Teatru Ósmego Dnia, który wytrwale podejmuje temat kondycji człowieka i wolności, nie tylko w Polsce. Film pokazano na festiwalach filmowych w 25 krajach, ze strony szwedzkiej  nominowany był do Oscara i Europejskiej nagrody Felix, otrzymał Nagrodę Specjalną Obrony Praw Człowieka w Pärnu w Estonii.

 

Pokazy filmów są wydarzeniami towarzyszącymi wystawie: „Joanna Helander. Archiwum otwarte”.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz