Wymiary Scenografii

Jednym z wydarzeń organizowanych podczas 4. Festiwalu Nowej Scenografii jest wystawa prac dyplomantów i absolwentów uczelni artystycznych przygotowujących studentów do pracy w teatrze, telewizji i filmie w charakterze scenografów. Na wystawie obecne będą także debiutanckie scenografie zrealizowane w ciągu ostatnich pięciu lat.
image

Wystawa odsłania charakter kształcenia w artystycznych uczelniach. Dzięki sukcesywnemu jej poszerzaniu o kolejne szkoły wyższe zainteresowane plastyką przestrzeni konstruowana i aktualizowana jest scenograficzna mapa Polski z jej zróżnicowanym krajobrazem, tradycjami i obszarami poszukiwań. Dzięki takiemu ujęciu projekty, makiety, rysunki techniczne, wizualizacje, wideoprezentacje, kostiumy i instalacje zgromadzone na wystawie stanowią materiał porównawczy nie tylko dla widzów Centrum Scenografii Polskiej, ale również dla samych pedagogów i ich uczniów.

 

Finalistów konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala, czyli autorów 44 prac, które weszły w skład ekspozycji, wybrała specjalna komisja spośród kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń. Jury w składzie: Joanna Macha, Małgorzata Bulanda, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk, Przemysław Wojcieszek oraz z ramienia Sekcji Scenografów ZASP – Jerzy Murawski ogłosi listę laureatów konkursu w 7 kategoriach na uroczystej gali rozdania nagród 23 września o godz. 19.00 (audytorium, poziom -4). Udział w konkursie to szansa dla młodych twórców na zdobycie statuetki oraz nagrody pieniężnej, a także możliwość zaprezentowania swojego dorobku przed widownią, na której zasiądą przedstawiciele środowiska artystycznego podczas Face to face w Teatrze Śląskim w Katowicach (23 września).

 

Patron nagrody – Jerzy Moskal – to twórca Centrum Scenografii Polskiej. Był rysownikiem, plakacistą, autorem kolaży, scenografem i muzealnikiem. Przez wprowadzenie ruchu, kroczącego światła i dźwięku, gry aktorskiej oraz zastosowanie powiększeń dzieła scenograficznego wprowadził na sale wystawiennicze muzeów zupełnie nową jakość.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz