Wyrwani życiu. Koncert w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego

24 sierpnia, w setną rocznicę zakończenia I powstania śląskiego, spotkamy się w Muzeum Śląskim, aby razem wspomnieć wszystkich, którzy stanęli do walki o Górny Śląsk, ofiarując to, co mieli najcenniejszego – swoje życie.
image

Chcemy uczcić pamięć tych, którzy zostali bezpowrotnie „wyrwani życiu”, pozostawiając w sercach bliźnich bezgraniczny smutek i żal. Mając w sercach tę bolesną bliznę, chcemy upomnieć się o najwyższe wartości – o wolność, o wspólnotę społeczną i narodową, o porozumienie ponad wszelkimi podziałami. Upomnieć się o życie w jedności i zgodzie.

 

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W aranżacjach na orkiestrę symfoniczną usłyszmy Grubsona, Aleksandrę Królik, Czesława Mozila, Renatę Przemyk, Sebastiana Riedla i Skubasa, a reżyserii tej części widowiska podjął się Piotr Metz. W muzycznym opracowaniu artyści wykonają m.in. wiersze Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Kijonki a także pieśń powstańczą ze zbioru Adolfa Dygacza.

 

W drugiej części koncertu wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wraz ze światowej klasy solistką, Iwoną Sobotką. Zza pulpitu dyrygenckiego muzyków poprowadzi maestro Krzysztof Penderecki. W finałowej części koncertu zabrzmi „Chaconne” Pendereckiego a także słuchana na całym świecie kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego – III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych”. W warstwie słownej utworu spotykają się średniowieczny Lament świętokrzyski, tekst pożegnania córki z matką pochodzący z inskrypcji w celi zakopiańskiego Gestapo oraz śląska pieśń ludowa z okresu I powstania śląskiego.

 

program:

 

• część I – 19.00
Skubas, „Ballada o tym, że nie giniemy” / wiersz Zbigniewa Herberta
Aleksandra Ola Królik, „Syneczku mój” / sł. i muz. Wojciech Byrski
Czesław Śpiewa Mozil, „Do Laury” / wiersz Czesława Miłosza
Sebastian Riedel, „Co sen” / wiersz Tadeusza Kijonki
Renata Przemyk, „Blizna”
Grubson, „Na szczycie”
z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso
Miłosz Wośko – kierownictwo muzyczne
Piotr Metz – reżyseria

 

przerwa ok. 30 min.

 

• część II – 20.30
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Maciej Tworek – dyrygent
Iwona Sobotka – sopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Krzysztof Penderecki, „Chaconne”
Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych”

 

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w systemie online (liczba miejsc ograniczona).

 

 

 


 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz