Zaduszki Jazzowe w NOSPR

3 listopada w sali koncertowej NOSPR wystąpi Sokratis Sinopoulos.
image fot. materiały organizatora

Mistrz liry wystąpi wraz z kwartetem, który założył w 2010 roku – Sokratis Sinopoulos Quartet w składzie: Sokratis Sinopoulos (lira), Yann Keerim (fortepian), Dimitris Tsekouras (kontrabas), Dimitris Emmanouil (perkusja). Artystom na scenie towarzyszyć będą trzy kwartety smyczkowe złożone z instrumentalistów NOSPR a całość poprowadzi Nikola Kołodziejczyk odpowiedzialny również za aranżacje wykonywanych utworów.

 

W programie koncertu usłyszymy muzykę z albumu Eight Winds.

 

Muzykę z albumu Eight Winds wykonujemy na trasach koncertowych, odkąd nagraliśmy tę płytę w 2015-tym roku dla wytwórni ECM. Zawsze czułem, że nasza muzyka świetnie by brzmiała w towarzystwie smyczków i bardzo się cieszę, że mamy okazję współpracować z zespołem smyczkowym NOSPR-u, oraz że Nikola Kołodziejczyk jest aranżerem i będzie dyrygentem na koncercie w Katowicach. Wykonamy tam również, już jako kwartet, muzykę z naszego najnowszego albumu, Metamodal.

 

Sokratis Sinopoulos jest współczesnym mistrzem liry, instrumentu smyczkowego o tradycji sięgającej czasów bizantyjskich. Jego gra jest delikatna i subtelna, a jednocześnie bardzo ekspresyjna, a jego wirtuozeria w grze na tym instrumencie jest powszechnie podziwiana. Sinopoulos z równą łatwością przekracza granice gatunków pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną, co pozostaje wierny ludowym tradycjom Grecji i wschodniego regionu Morza Śródziemnego. W 2010 roku założył Sokratis Sinopoulos Quartet, którego debiutancki album „Eight Winds", wyprodukowany przez Manfreda Eichera i w 2015 r. wydany przez wydawnictwo fonograficzne ECM, został doskonale oceniony przez recenzentów na całym świecie. W 2019 r wraz ze swoim kwartetem wydał kolejny album dla wydawnictwa ECM - "Metamodal". Sokratis grywa na scenie i w studiach nagraniowych z Charlesem Lloydem, Arą Dinkjianem, Loreeną McKennitt, Eleni Karaindrou, Jeanem Guihenem Queyrasem i Rossem Dalyem, odciskając swoje własne, wyraziste piętno na muzycznych idiomach sięgających od muzyki tradycyjnej po współczesny repertuar międzynarodowy. Sokratis Sinopoulos jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Nauki o Muzyce i Sztuki na Uniwersytecie Macedonii, Saloniki, Grecja.

 

Nikola Kołodziejczyk – kompozytor i aranżer z pogranicza muzyki klasycznej i improwizowanej, sięgający często po instrumenty ludowe i historyczne, dyrygent, pianista - obecnie asystent na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, między innymi Fryderyków za albumy: „Chord Nation" i „Barok Progresywny". Dwukrotny nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Współtwórca Big Bandu Konglomerat, Instant Ensemble i tria Stryjo. Aranżował dla Metropole Orkest i Richarda Bony, AUKSO, Agaty Zubel, Grażyny Auguścik, Macieja Obary, Nederlands Blasers Ensemble, Quatuor Amôn czy Atom String Quartet. Dyrygował wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami.

 

wykonawcy:

Sokratis Sinopoulos Quartet: Sokratis Sinopoulos (lyra), Yann Keerim (fortepian), Dimitris Tsekouras (kontrabas), Dimitris Emmanouil (perkusja)
Nikola Kołodziejczyk – dyrygent, aranżacje

NOSPR Strings

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook