Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle

Od 7 września w Muzeum Śląskim w Katowicach oglądać będzie można wystawę podejmującą temat roli kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia obydwu wojen światowych w tym procesie.
image fot. materiały organizatora

Kobiety od zawsze były obecne w procesie wydobycia minerałów, szczególnie w górnictwie węglowym, oraz we włókiennictwie, gdzie ich rola była tak powszechna, że uległa daleko idącej stereotypizacji. Nawet dziś myśląc o kobiecie w przemyśle automatycznie nasuwa nam się obraz szwaczki lub włókniarki. Zapotrzebowanie na siłę roboczą podczas obydwu wojen światowych otworzyło przed kobietami nowe perspektywy zatrudnienia w przemyśle zbrojeniowym. Temu zagadnieniu poświęcono w wystawie szczególną uwagę.

 

Wystawa oparta będzie na reprodukcjach cyfrowych fotografii ze zbiorów szeregu instytucji europejskich i amerykańskich takich jak: Muzeum Śląskie w Katowicach; Narodowe Archiwa Cyfrowe; Archiwum Państwowe w Gdańsku; Imperial War Museums, Londyn; Museum for England; United States Holocaust Memorial Museum, USA i wiele innych. Starannie wyselekcjonowane zdjęcia reprezentują praktycznie każdy typ fotografii – propagandową, dokumentalną, reporterską i artystyczną.

 

Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle

7.09-29.12.2019

Muzeum Śląskie w Katowicach

ul. T. Dobrowolskiego 1 / przestrzeń Galerii plastyki nieprofesjonalnej

 

 

 

 

 

 


 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz