Zakończenie 8. Festiwalu Art Naif

Aby dowiedzieć się kto namaluje obraz promujący Art Naif Festiwal w 2016 roku i jaki kraj będzie motywem przewodnim najlepiej wybrać się na finisaż tegorocznej wystawy, 14 sierpnia (piątek) o godz .18.00.
image fot. materiały organizatora

Podczas tegorocznego Art Naif Festiwalu pokazano prace ponad 300 twórców z 34 krajów. Motywem przewodnim była Skandynawia, dlatego szczególnie silną grupą byli malarze z Danii, Finlandii i Szwecji. Wątek skandynawski pojawiał się także podczas wydarzeń towarzyszących były to m.in. koncerty, konkurs fotograficzny i wystawa „Barwy Skandynawii” czy warsztaty kuchni fińskiej. Teraz czas dowiedzieć się, co organizatorzy zaproponują w 2016 roku, a ogłoszenie motywu przewodniego jest jednym z tych momentów zakończenia, na który najbardziej czekają stali bywalcy. Można już chyba wyjawić, że przeniesiemy się w cieplejsze i bardziej słoneczne rejony.


Drugą festiwalową tajemnicą jest to, kto namaluje festiwalowy obraz. Przez cały czas trwania wystawy odwiedzający oddawali głosy na artystów, których prace najbardziej im się podobają. Po podliczeniu tych głosów będziemy wiedzieć, który z artystów zastąpi Iwonę Lifsches z Danii, laureatkę Nagrody Publiczności w 2014 roku. Obraz Lifsches, łączący architekturę Nikiszowca (element na obrazie promującym Festiwal niezbędny) z nordyckimi bajkami i legendami, zachwycił publiczność, nie tak łatwo będzie mu dorównać.


Wieczór 14 sierpnia to ostatnia okazja na zobaczenie wystawy, a także do rozmowy z artystami, którzy licznie przybywają na to wydarzenie. Nie będą się nudzić najmłodsi, bo dla nich jak zwykle przygotowane są zajęcia plastyczne.


Na pożegnanie jeszcze raz pojawi się gość z Finlandii. Lasse Lindgren, jeden z najlepszych fińskich basistów młodego pokolenia, razem ze skrzypkiem jazzowym Tomaszem Muchą oraz perkusistą Bartoszem Staromiejskim tworzą Mulasta Trio. Połączenie nordyckiego chłodu ze słowiańskim temperamentem daje świetne rezultaty i to tymi dźwiękami zakończy się Art Naif Festiwal.


Początek wydarzenia o godz. 18.00, wstęp jest bezpłatny.


Samą festiwalową wystawę będzie można oglądać jeszcze przez cały weekend (15-16 sierpnia), a do końca miesiąca trwają wystawy towarzyszące: „Owoce rajskiego drzewa, czyli co widzieli Finowie” (Muzeum Śląskie, budynek przy ul. Korfantego), „Ryszard Dasiewicz – Nikifor z gliwickiej Cepelii” (Muzeum Historii Katowic), a w Dziale Etnologii Miasta (oddział Muzeum Historii Katowic) w Nikiszowcu można oglądać wystawę stałą „Mistrzowie Grupy Janowskiej”, która z okazji 150-lecia Katowic została uzupełniona o wizerunki miasta.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz