Życie zniszczone przez wojnę. „Łowca jeleni” w Klubie Filmowym Ambasada

Klub Filmowy Ambasada zaprasza 26 czerwca do Kina Kosmos na film „Łowca jeleni” w reżyserii Michaela Cimino. Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzi Jakub Dziewit – kulturoznawca, fotograf, animator kultury, niezależny kurator.
image fot. materiały organizatora

„Łowca jeleni”, arcydzieło współczesnego kina amerykańskiego, to opowieść o przyjaźni i niszczycielskiej sile wojny. Robert De Niro po „Taksówkarzu” (1976) Martina Scorsese, ponownie wciela się w rolę mężczyzny zmagającego się z traumą wojny w Wietnamie.

 

Trójka przyjaciół: Michael (Robert De Niro), Nick (Christopher Walken) i Steven (John Savage), pracuje w hucie w pensylwańskim miasteczku. Są przedstawicielami ukraińskiej mniejszości. Ich wspólną pasją jest polowanie na jelenie. Wkrótce zwyczajne życie bohaterów burzy powołanie do wojska. Jadą na wojnę w Wietnamie. Tam trafiają do jenieckiego obozu, gdzie zdegenerowani żołnierze Wietkongu zmuszają ich do gry w rosyjską ruletkę.

 

„Łowca jeleni” nie jest typowym filmem wojennym. Wątek rozgrywający się na polu bitwy stanowi jedynie niewielką część dzieła. Najważniejszym celem twórców było pokazanie tragedii młodych ludzi, których życie zostało zniszczone przez wojnę.

 

Film został nagrodzony w 1979 roku pięcioma Oscarami: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszą rolę drugoplanową dla Christophera Walkena, za montaż, oraz dźwięk.

 

Adrianna Ryłko

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook