Dni otwarte z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”

Co prawda „Święto Śląska” – w kształcie do jakiego przyzwyczaiła się przez lata publiczność – nie odbędzie się, to jednak Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” otwiera swoją siedzibę i zaprasza do jej odwiedzenia w ostatni weekend czerwca.
image fot. materiały organizatora

Co roku o tej porze Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zapraszał publiczność do swojej siedziby na wielki piknik artystyczny „Święto Śląska”, będący uroczystym zakończeniem sezonu i kolejną rocznicą urodzin zespołu. Od tej reguły zdarzył się wyjątek w ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii impreza się nie odbyła, ze względu na ograniczenia związane z pandemią. W 2021 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” powraca z organizacją imprez i wydarzeń. Jednak z uwagi na wciąż panujące obostrzenia epidemiologiczne, imprezy będą przygotowywane w sposób dostosowujący je do panujących wymogów.

 

Od 25 do 27 czerwca w koszęcińskim zespole pałacowo-parkowym odbędą się Dni otwarte z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” – trzydniowa impreza, podczas której zaplanowano wiele atrakcji. Większość z nich dostępna w otwartej przestrzeni pałacowo-parkowej. Będzie można wziąć udział między innymi w koncertach, wydarzeniach edukacyjnych, wystawach oraz pokazach multimedialnych. Na plenerowej scenie zaprezentuje się także sam gospodarz – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

 

program:

 

25 czerwca

 

godz.10.00–12.00 – Aktywna strefa Nordic Walking – lekcja otwarta w ramach promocji projektu „Nordic Walking Senior”

 

godz. 10.00–14.00 – zwiedzanie pałacu w Koszęcinie

 

godz. 19.00 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

 

26 czerwca

 

godz. 10.00–18.00 – zwiedzanie pałacu w Koszęcinie


godz. 14.00–16.00 – „Wakacyjna Przygoda” – program dla dzieci, spotkanie z Artystycznym Ogniskiem Wokalno-Baletowym im. Elwiry Kamińskiej


godz. 16.00 – koncert Górniczej Orkiestry Dętej Bytom

 

godz. 17.30 – „Estetyka Ruchu” – zajęcia taneczne

 

godz. 18.00 – „Wieczór poezji Czesława Miłosza” – w wykonaniu artystów Zespołu „Śląsk” (wejściówki do odbioru w Recepcji Zespołu „Śląsk”)

 

godz. 20.00 – „Zumba w Pałacu”

 

godz. 21.00 – koncert zespołu „Baboki”

 

ok. godz. 22.00 – „Mapping w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego” – animacja wielkoformatowa na fasadzie budynku pałacu

 

27 czerwca

 

godz. 10.00–18.00 – zwiedzanie pałacu w Koszęcinie


godz. 14.00–16.00 – „Wakacyjna Przygoda” – program dla dzieci, spotkanie z Artystycznym Ogniskiem Wokalno-Baletowym im. Elwiry Kamińskiej


godz. 16.00 – „Classic and movie” – koncert Szkolnej Orkiestry Dętej „Allegretto”
z Rogoźnika


godz. 17.30 – „Joga na trawie”

 

godz. 19.00 – Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Chorwacji LADO i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk"

 

godz. 21.00 – Kino plenerowe – projekcja filmu „Prymas – Trzy lata z tysiąca”


wystawy czasowe – dostępne od 25 do 27 czerwca w godzinach zwiedzania pałacu


„Per Mariam Soli Deo" – wystawa przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, dla uczczenia Wielkiego Polaka i Męża Stanu.


„Nigdy prosto w słońce” – wystawa przygotowana przez Katedrę Malarstwa Instytutu Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.


„Śląsk – Dynamika Tradycji” – wystawa obrazuje dzisiejsze oblicze i wymiar Zespołu „Śląsk” jako nowoczesnej instytucji kultury, prowadzącej szeroką działalność artystyczną, kultywującą tradycje narodowego dziedzictwa oraz promującą polską twórczość ludową i narodową. Pokazuje wielokierunkowość oraz aktywność funkcjonowania „Śląska” w procesie przemian i rozwoju współczesnej kultury.

 

Ponadto przez trzy dni: dobra kuchnia, food trucki, plenerowa rozrywka dla najmłodszych i wiele innych atrakcji.

 

Ilość miejsc na koncertach ograniczona z uwagi na obostrzenia związane z pandemią COVID19. Obowiązują wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.