Europejskie Dni Dziedzictwa – dobry pomysł na weekend w Koszęcinie

Tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września odbędą się w całej Polsce (i Europie) Europejskie Dni Dziedzictwa. Po raz pierwszy w tym święcie zabytków i święcie miłośników zabytków weźmie udział Koszęcin.
image

Tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września odbędą się w całej Polsce (i Europie) Europejskie Dni Dziedzictwa. To największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Dziedzictwo - źródło tożsamości”

 

Polska w tym roku uczestniczy w tej akcji po raz 22. Po raz pierwszy w tym święcie zabytków i święcie miłośników zabytków weźmie udział Koszęcin. Zapraszamy do zwiedzania zabytków tej wyjątkowej miejscowości i poznania tutejszych tradycji. Dzięki współpracy wielu koszęcińskich (i nie tylko) instytucji i organizacji oraz osób prywatnych udało się stworzyć program, który zainteresować może mieszkańców, osoby z okolicy ale i turystów nawet z daleka, a osoby w każdym wieku znajdą dla siebie coś ciekawego. 

 

Podczas tych wydarzeń koszęcińskie zabytki prezentować będą ich gospodarze – koszęcińscy proboszczowie, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Nadleśnictwo Koszęcin.

 

Część programu prezentująca koszęciński folklor odbywa się również w ramach obchodów Roku Kolberga - można będzie posłuchać koszęcińskich legend, wypleść koszyk, obejrzeć wystawę i filmy o plecionkarstwie oraz elementy śląskiego folkloru – kuchenne koszęcińskie makatki. Będzie także okazja, by nauczyć się śląskich piosenek.

 

Zapraszamy również do poszukiwania skarbu na szlaku koszęcińskich kapliczek.

 

Na wystawie „Koszęcin dawniej i dziś” pokazane zostaną m.in. efekty akcji fotograficznych „pstrykamy czerwone” i stare koszęcińskie zdjęcia i pocztówki.  

 

Do obchodów EDD dołączono również dwa pokrewne wydarzenia – Narodowe Czytanie Trylogii (06.09), która jak najbardziej mieści się w pojęciu dziedzictwa, które przez długie dziesięciolecia stanowiło źródło tożsamości narodowej wielu Polaków. Zamiast klasycznego czytania zapraszamy jednak na grę terenową, w której uczestnicy zmierzą się z tekstami powieści H. Sienkiewicza.

 

W tygodniu poprzedzającym właściwe wydarzenia (10.09, godz. 16.00) zapraszamy na długo oczekiwane spotkanie z pracownikami Archiwum Państwowego w Częstochowie, poświęcone m.in. tematom przechowywania archiwaliów (zdjęć i dokumentów), zasobom archiwów państwowych i możliwościom korzystania z nich, ofercie edycyjnej i popularyzatorskiej archiwów (m.in. akcji Zostań rodzinnym archiwistą).

 

Organizatorzy przygotowali również specjalną propozycję dla szkół lub grup zorganizowanych.

 

Obejmuje ona zwiedzanie wystawy „Niech się plecie”, projekcję filmu o wyplataniu oraz wystawy „Koszęcin dawniej i dziś” i „Hatfowane i heklowane – pamiątki rodzinne” (makatki koszęcińskie) [oferta bezpłatna, w dniach 22–30.09, w godz. 10.00–20.00]. W późniejszym terminie możliwe również warsztaty wikliniarstwa i warsztaty malowania lub haftowania makatek.

Nauczycieli z zainteresowanymi uczniami zapraszamy na spotkanie z archiwistami – nie tylko tego z powodu, że pracownicy archiwum w pasjonujący sposób opowiadają o zbiorach, zasobach ale przedstawiona będzie również oferta edukacyjna i popularyzatorska Archiwum Państwowego w Częstochowie.

 

Wszystkie informacje organizacyjne I programowe znajdują się na stronie www.koszecinijegomieszkancy.blogspot.com w zakładce Europejskie Dni Dziedzictwa.

 

 

  • sobota, 13 września 2014

Dziedzictwo rodu Hohenlohe – Ingelfingen

Zespół pałacowo – parkowy w Koszęcinie – siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, ul. Zamkowa 3 (zapisy – Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej tel. 34 31 06 403)

godz. 9.00-11.00, 11.30-13.30, 14.00-16.00

zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo - parkowego po rewitalizacji (pałac, kaplica, wieża widokowa) i Izby Tradycji (kolekcja strojów ludowych, unikatowych instrumentów szklanych, pamiątek z podróży Zespołu, pamiątek po założycielach Zespołu)

godz. 9.00-10.00, 10.30-11.30, 12.00-13.00 – śpiewamy po śląsku - warsztaty śląskich pieśni

Siedziba Nadleśnictwa Koszęcin, ul. Sobieskiego 1 (zbiórka w hallu)

godz. 10.15-11.30, 12.00-13.15, 13.30-14.45 – Historia Nadleśnictwa – prezentacja multimedialna pt ”Historia budynku - siedziby Zarządu Dóbr Książęcych”, zwiedzanie siedziby z przewodnikiem.

 

  • niedziela, 14 września 2014

Koszęcin i jego mieszkańcy – historie prawdziwe i legendy

Galeria Zamkowa 2

godz. 14.00-16.00 – Koszęcin dawniej i dziś.  Wystawa pokazująca zmiany wyglądu miejscowości i poszczególnych budynków na przestrzeni czasu od 1886 roku do dzisiaj (zdjęcia archiwalne, lotnicze i prezentacja efektów akcji fotograficznej „Pstrykamy czerwone”). Zapraszamy obecnych i dawnych mieszkańców z archiwalnymi zdjęciami koszęcińskich domów i ulic.

godz. 17.00 -18.30 – Bajanie przy fontannie –  legendy i opowieści koszęcińskie znane i nieznane – rodzinne spotkanie literacko - artystyczne (bez zgłoszeń)

 

  • sobota, 20 września 2014

Koszęcin dwóch wyznań

Zespół – pałacowo – parkowy, ul. Zamkowa 3 (zbiórka przy wejściu do kaplicy)

Godz. 11.30 – 12.00 - Kaplica pałacowa – pierwsza koszęcińska świątynia

Cmentarz ewangelicki, Aleja Kasztanowa (ul. Ks. Gąski)  (spotkanie przy bramie od Al. Kasztanowej)

godz. 12.15 – 12.45 – Ostatnie ślady po koszęcińskich protestantach - zwiedzanie „ogrodu biblijnego” na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego

Kościół neogotycki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Powstańców Śląskich (zbiórka przed kościołem)

godz. 13.00-14.00 – Poznaj swoją świątynię - zwiedzanie kościoła oprowadzanie ksiądz proboszcz Sławomir Madejewski

Drewniany kościół odpustowy pw Świętej Trójcy i cmentarz przykościelny (zbiórka przed kościołem)

godz. 15.00 - 16.00 – Legendy i historia drewnianego kościółka - zwiedzanie kościoła – oprowadzanie ksiądz proboszcz Krzysztof Rzeźniczek (w planie m.in. loża kolatorska, groby koszęcińskich kuratusów i XVI-wieczna tablica nagrobna Katarzyny Skalowej)

Dom Kultury , ul. Sobieskiego 11, Klub Pod Sceną

godz. 16.30 – 19.30  – warsztaty witrażu techniką angielską (warsztaty odpłatne – wydarzenie towarzyszące)   

 

  • niedziela, 21 września 2014

Koszęcin – wypleciona wioska

Dom Kultury im. Walentego Roździeńskiego, ul. Sobieskiego 11b

godz. 9.30 -18.00 – Wystawa „Niech się plecie” prezentująca polskie tradycje plecionkarskie (bez zgłoszeń)

Klub Pod Sceną

godz. 10.00 -15.00 – Wypleć kosze w Koszęcinie, niech Koszęcin z koszy słynie – warsztaty wyplatania w wiklinie (warsztaty odpłatne – wydarzenie towarzyszące)

godz. 15.15 -17.30 – Projekcje filmów „Rękodzieło arcydzieło – wiklinowy kosz”, „Niech się plecie” (bez zgłoszeń)

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

  • sobota, 6 września  2014

Narodowe Czytanie – Trylogia (akcja pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej)

Miejsce – ulica Henryka Sienkiewicza

godz. 14.00 – 16.00

Zapraszamy do gry tekstami z „Trylogii”. Przyjdź na Zamkową 2 żeby odebrać instrukcje. O 16.00 dołącz do (między)Narodowego Czytania w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie (ul. Zamkowa 3)

  • środa, 10 września 2014

Chronimy ślady przeszłości - pamiątki rodzinne, archiwa prywatne i publiczne

Dom Kultury w Koszęcinie, ul. Sobieskiego 11, Klub Pod Sceną

godz. 16.00 – 18.00

Spotkanie z pracownikami  Archiwum Państwowego w Częstochowie – prezentacja akcji „Zostań rodzinnym archiwistą”, zasad przechowywania i udostępniania pamiątek, fotografii i dokumentów, korzyści z digitalizacji, informacje o zasobach Archiwów Państwowych i Archiwum Częstochowskiego i o zasadach korzystania z nich, przedstawienie oferty dla szkół i rodzajów współpracy z osobami prywatnymi i innymi archiwami. Pasjonująco opowiadają archiwiści Magdalena Wawrzkiewicz – Gajda, Marta Mszyca i Michał Mszyca.

 

  • sobota, 20 września 2014

Dom Kultury , ul. Sobieskiego 11, Klub Pod Sceną

godz. 16.30 – 19.30  – warsztaty witrażu techniką angielską (warsztaty odpłatne, koszt 40 zł/os, zgłoszenia do 15.09) 

 

  • niedziela, 21 września 2014

Dom Kultury , ul. Sobieskiego 11, Klub Pod Sceną

godz. 10.00 -15.00 – Wypleć kosze w Koszęcinie, niech Koszęcin z koszy słynie – warsztaty wyplatania w wiklinie (warsztaty odpłatne, koszt 60 zł/os, zgłoszenia do 15.09)

 

  • 13, 14, 20, 21 września 2014  godz. 11.00–17.00

Galeria Zamkowa 2

prezentacja współczesnego rękodzieła i wyrobów koszęcińskich twórców i artystów, pamiątki z Koszęcina, materiały informacyjne, punkt informacyjny wydarzeń

„Haftowane i heklowane – pamiątki rodzinne” – wystawa, od 14.09 „Koszęcin dawniej i dziś”, „Pstrykamy czerwone”  – wystawa (bez zgłoszeń). Po wcześniejszym zgłoszeniu dla szkół (i innych grup zorganizowanych) możliwe zwiedzanie wystaw w terminie 22.09 – 30.09.

 

  • 8-30 września 2014, pn-pt godz. 8.00-21.00, sb godz. 8.00–12.00, nd 21.09 godz. 9.30–18.00

Dom Kultury w Koszęcinie

wystawa tematyczna dotycząca plecionkarstwa „Niech się plecie”(prezentuje wyniki nagrodzonego Ludowym Oskarem projektu badawczego „Plecionkarskim szlakiem Wisły” przeprowadzonego przez członków Stowarzyszenia Serfenta z Cieszyna) 

Po wcześniejszym zgłoszeniu dla szkół (i innych grup zorganizowanych) możliwe oprowadzanie po wystawie i projekcje filmów w dniach 22.09 – 30.09 w ustalonych godzinach 10.00 – 20.00., w późniejszym terminie warsztaty wyplatania zabawek ze słomy (oferta bezpłatna)

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz