„Sto lat wokół muzyki”

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zaprasza 29 maja na kolejne wydarzenie z serii „Koncerty na Zamku”. Z okazji jubileuszu stulecia nawiązania oficjalnych stosunków polsko-japońskich wystąpią Miho Kurihara (fortepian) oraz Piotr Nikiel (śpiew).
image fot. materiały organizatora

Program koncertu będzie poświęcony tradycjom muzycznym Japonii i Polski. W repertuarze znajdą się utwory znakomitych kompozytorów obu krajów, których lata twórczości pokrywają się z czasem wspólnych relacji Polski i Kraju Kwitnącej Wiśni. Będzie można usłyszeć wokalną oraz fortepianową twórczość Kosaku Yamada, Kozaburo Hirai, Naoko Zukeran, Yoshinao Nakada, Kishio Hirao, Hideo Kobayashi oraz Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Witolda Lutosławskiego, Piotra Perkowskiego, a także znane i lubiane tematy z filmów anime autorstwa Joe Hisaishi.

 

To nie pierwsze polsko-japońskie spotkanie Miho Kurihary i Piotra Nikla. W 2016 roku artyści wystąpili razem w Koszęcinie w ramach współpracy Zespołu Śląsk z Instytutem Polskim w Tokio, a rok wcześniej koncertowali w Japonii z repertuarem kolędowym m.in. w Ambasadzie Polski w Tokio oraz w tokijskiej Szkole Muzycznej Kunitachi. Dokładnie rok temu Miho Kurihara i Piotr Nikiel ponownie wystąpili przed koszęcińską publicznością w ramach „Koncertów na Zamku” z kompozycjami muzyki klasycznej, ludowej oraz współczesnej. W ramach tegorocznej trasy koncertowej artyści wystąpią także w: Strzelcach Opolskich, Oleśnie, Lublińcu, Dobrodzieniu oraz w Warszawie (szczegóły poniżej). W ramach zamkniętych poranków muzycznych spotkają się również z dziećmi z koszęcińskiej szkoły podstawowej oraz z uczniami Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego przy Zespole Śląsk.

 

Miho Kurihara gra na fortepianie od czwartego roku życia. Jest absolwentką Akademii Muzycznej Kunitachi w Tokio, a także kształciła się na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie oraz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncertowała w Japonii, Austrii i we Włoszech; w Polsce zaś można było ją usłyszeć m.in.
w Bydgoszczy, Gdańsku, Elblągu czy Krakowie. Wśród nagród, które zdobyła na konkursach i festiwalach można wyróżnić III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002). Jest Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku. Pracuje jako ekspert kultury polskiej w Instytucie Polskim w Tokio.

 

Piotr Nikiel – śpiewak (tenor), urodzony w Bielsku-Białej, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie st. wykł. Haliny Skubis oraz Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie. Jako solista występował na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych im. Ludviga van Beethovena w Prudniku, Moritza Brosiga w Paczkowie czy wykonując lirykę wokalną w Bremen. W czasie swojej kariery artystycznej śpiewał także na scenie Filharmonii Rzeszowskiej, Opolskiej oraz Zabrzańskiej. Od 2006 roku związany z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, którego jest jednym z najbardziej utalentowanych solistów. Znakomity śpiewak, którego walory głosowe pozwalają na doskonałą interpretację różnorodnego repertuaru – od ludowego, poprzez klasyczny, sakralny aż po operowy.

 

„Sto lat wokół muzyki”
29 maja 2019 roku, godz. 18.00
Sala Balowa w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji ZPiT Śląsk, tel. 034 3106401(ilość miejsc ograniczona).

 

 

 


 ZPiT Śląsk jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz