Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych

Od 26 lipca do 3 sierpnia potrwają w siedzibie Zespołu „Śląsk” Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych, odbywające się w ramach 10. edycji Letniej Szkoły Artystycznej. Weźmie w nich udział 48 uczestników, w tym 15 osób z zagranicy: USA, Kanady, Szwecji, Litwy, Ukrainy oraz Holandii. Kierownictwo artystyczne Warsztatów objął kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pan Jarosław Świątek.
image ZPiT „Śląsk”, fot. materiały prasowe organizatora

Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych powstały z myślą o osobach, które chciałyby poznać polskie tańce regionalne i narodowe oraz rozwijać swoje umiejętności taneczne w tym kierunku. Pedagogami są znani regionaliści oraz specjaliści w swoich technikach tanecznych. Celem zajęć jest podniesienie poziomu umiejętności tanecznych zarówno członków grup folklorystycznych, jak i indywidualnych pasjonatów tańca ludowego. Pod okiem znakomitej kadry pedagogicznej tancerze nauczą się nie tylko nowych tańców regionalnych, ale także podstaw innych technik tańca oraz kompozycji widowiska scenicznego.

 

Uczestnicy tegorocznych warsztatów mają od 9 do 55 lat, większość z nich to członkowie lub instruktorzy zespołów folklorystycznych. Goście z zagranicy to głównie tancerze amatorskich, polonijnych zespołów ludowych oraz ich instruktorzy, którzy pod egidą Zespołu „Śląsk” chcą doskonalić swój warsztat taneczny. Podczas tegorocznej edycji będą mogli nauczyć się tańców wilamowskich, cieszyńskich i łowickich, w programie znalazły się także zajęcia z polskich tańców narodowych, tańca klasycznego oraz techniki wolnej i tańca ludowego. Dla wzbogacenia swoich umiejętności tanecznych, uczestnicy warsztatów będą mogli także poznać jedną z technik tańca współczesnego - broadway jazz. 

 

Zajęcia zaplanowano w trzech grupach, w zależności od stopnia zaawansowania uczestników - od amatorów i osób, których staż taneczny jest krótszy niż 2 lata, przez grupę przeznaczoną dla tancerzy zespołów amatorskich i o stażu tanecznym krótszym niż 6 lat, aż po grupę absolwentów i uczniów szkół baletowych, tancerzy zawodowych, instruktorów tańca ludowego oraz tancerzy zespołów amatorskich o stażu tanecznym dłuższym niż 6 lat. O podziale na grupy decyduje kierownictwo artystyczne Warsztatów.

 

Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych zakończą się 2 sierpnia potańcówką z góralską kapelą Andrzeja Naglaka.

 

Koordynatorem Letniej Szkoły Artystycznej w Zespole „Śląsk” jest Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.

 

Podczas tegorocznych wakacji, w ramach Letniej Szkoły Artystycznej w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbędą się jeszcze:

 

Warsztaty Muzyki Dawnej - Akademia Muzyczna Arkadia (8-15 sierpnia) adresowane do miłośników muzyki, których inspirują historyczne miejsca: klawesynistów, organistów, śpiewaków, osób grających na instrumentach smyczkowych (barokowych) lub zespołów.

Warsztaty Tańców Towarzyskich Epoki Renesansu (8 -15 sierpnia)

 

Więcej informacji (sylwetki pedagogów, program) na stronie internetowej Letniej Szkoły Artystycznej www.lsa.zespolslask.eu.

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz