Spotkanie z Tadeuszem Kijonką

Instytut Mikołowski zaprasza na spotkanie autorskie z Tadeuszem Kijonką związane z promocją jego najnowszej książki poetyckiej „Słowo w słowo”. Spotkanie, które poprowadzi Edyta Antoniak-Kiedos odbędzie się 15 stycznia o godz. 15.00.
image Tadeusz Kijonka, fot. materiały prasowe organizatora

Najnowszy tom wierszy Tadeusza Kijonki „Słowo w słowo” posiada nieczęsto spotykaną werwę ujawnianą w narracyjnym i semantycznym szyku poszczególnych odsłon dobywanych treści. Nierzadko dramatyczny ton wierszy - oscylujących wokół tematyki przemijalności i bezpowrotności – wynikający z narastającego poczucia utraty, przeplata się z afirmatywnym ujęciem zjawiskowości i ulotności życia, co podkreślone jest kunsztowną, stabilną frazą, zapośredniczoną w głębokim, niemal stoickim oglądzie świata. Minione i teraźniejsze stanowią częstokroć oś współrzędnych dla bezpośrednich wynurzeń i poruszeń. A jedynym źródłem, skąd można jeszcze czerpać energię konieczną dla niezłudnego i nieskażonego odbioru – zdaje się przekonywać Kijonka – jest rytm swojej opowieści złożonej z odprysków, fragmentów czy większych części odczuć, ale także wyobrażeń i konkretnych przeżyć stanowiących podłoże dla przeczucia tego, co stanie się, kiedy zabraknie mnie dla świata i, zarazem, kiedy tego świata ubędzie we mnie. Jako było na początku, dalej jest tylko wciąż bliżej końca - a to, co jest między tym, stanowi o wielkich różnorodnościach, w jakich mieści się ten jedyny: swój własny, wielostronnie doświadczany zaświat.

 

Maciej Melecki

 

Tadeusz Kijonka - Urodzony w 1936 r. w Radlinie. Literat i dziennikarz, wydawca, działacz społeczny ze szczególnym uwzględnieniem kultury, ale przede wszystkim – poeta. Jako student IV roku polonistyki na UJ wydał pierwszy zbiór poezji pt. „Witraże”. Za następny „Rzeźba w czarnym drzewie” uzyskał po raz pierwszy przyznaną nagrodę im. Andrzeja Bursy. Kolejny „Kamień i dzwony” został wyróżniony nagrodą im Stanisława Piętaka i miesięcznika „Poezja”, za poetycką książkę roku. Ostatnio wydał obszerny wybór poezji „Czas, miejsca i słowa” oraz „44 sonety brynowskie” nominowane do finału Poetyckiej Nagrody Orfeusza za najlepszy tom wierszy 2014r. Twórczość Tadeusza Kijonki obejmuje także rozległy dorobek publicystyczny o tematyce śląskiej oraz utwory napisane dla sceny muzycznej, w tym operę „Wit Stwosz” i musical „Zaczarowany bal”. Członek redakcji kilku czasopism, w tym katowickich „Poglądów” i „Literatury” w Warszawie. W latach 1992-2012 był prezesem powołanego z jego inicjatywy Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, zaś w roku 1995 utworzył miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, którego został długoletnim redaktorem naczelnym. Laureat licznych odznaczeń i nagród, w tym m. in. Nagrody im. Karola Miarki, im. Wojciecha Korfantego, medalu Zygmunta Glogera i Nagrody „Śląski Szmaragd”. Jest także laureatem Śląskiej Nagrody Kulturalnej Kraju Dolnej Saksonii, Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Był posłem na sejm dwu kadencji, w plebiscycie „Gazety Wyborczej” znalazł się w gronie 100 najwybitniejszych Ślązaków XX wieku. W roku 2014 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”. Mieszka w Katowicach.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz