Województwo śląskie świętuje Wielki Dzień Pszczół!

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie przyłączył się do grona placówek, które będą obchodziły ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół. 8 sierpnia (piątek) w całej Polsce kilkanaście ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych otworzy swoje bramy bezpłatnie, by przypomnieć wszystkim odwiedzającym, jak ważne dla człowieka i całego środowiska są zagrożone wyginięciem pszczoły. To już druga edycja Wielkiego Dnia Pszczół – święto odbywa się w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
image

W województwie śląskim w Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie (ul. Sosnowa 5) obchody rozpoczną się w piątek od godziny 10.00 i potrwają cały dzień. Na zwiedzających czekają liczne edukacyjne atrakcje, takie jak:
• przejście przez Pszczelą Ścieżkę z przewodnikiem lub samodzielnie,
• poznanie Zasad Przyjaciół Pszczół w formie interaktywnej zabawy,
• warsztaty z budowania domków dla pszczół,
• edukacyjna gra terenowa na temat pszczół, krzyżówka,
• poznanie roślin przyjaznych pszczołom,
• możliwość zdobycia nasion roślin przyjaznych zapylaczom lub edukacyjnych gadżetów programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.


Dla chętnych dostępni będą przewodnicy, którzy o pełnych godzinach będą oprowadzać grupy zorganizowane. Wielki Dzień Pszczół w Mikołowie zainauguruje pszczeli miesiąc w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, który zakończy 21 września Święto Pszczoły. Wstęp jest bezpłatny.


Wciąż wiele osób myli pszczoły z osami i nie wie, że to właśnie dzięki zapylaczom powstaje nie tylko miód, ale także owocują drzewa owocowe i rosną warzywa. Niestety te niesamowite owady masowo giną. W czasie obchodów Wielkiego Dnia Pszczół będzie można poznać bliżej świat tych pożytecznych dla całego środowiska naturalnego owadów i dowiedzieć się, jak im pomagać.


„W tym roku zapraszamy na wspólne świętowanie do ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych, które zapewnią bezpłatne wejście. Będzie można zbudować swój domek dla pszczół dziko żyjących czy dowiedzieć się, jakie rośliny na naszych balkonach i w ogrodach będą przyjazne dla pszczół” - mówi Małgorzata Strzelec, przedstawiciel firmy ZT „Kruszwica” S.A, organizatora Wielkiego Dnia Pszczół.


W województwie śląskim do Wielkiego Dnia Pszczół przyłączyły się także inne placówki, organizujące samodzielne obchody. Są to Żywiecki Park Etnograficzny oraz Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.


Wszyscy ciekawscy mogą także on-line udać się do… wnętrza ula. Codziennie w godzinach od 6.00 do 22.00 można oglądać video relację ze specjalnego ula, który powstał, aby za pomocą kamer umożliwić obserwację życia tych pracowitych owadów. Wszystkie informacje o Wielkim Dniu Pszczół i streamingu z ula na www.pomagamypszczolom.pl

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz