Spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem związane z promocją nowej książki

W najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie poświęcone książce Tadeusza Sławka „Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności” (wyd. Instytut Mikołowski, 2018). Prowadzenie: Piotr Bogalecki i Krzysztof Siwczyk.
image

W wydawnictwie Instytutu Mikołowskiego ukazał się właśnie znakomity esej prof. Tadeusza Sławka – „Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności”. Książce zdają się patronować przede wszystkim Owidiusz z „Metamorfozami” i Montaigne z „Próbami” oraz Szekspir, poczynając od słynnej frazy Hamleta „Reszta jest milczeniem” na odwołaniach do wielu innych sztuk angielskiego dramaturga kończąc. Całość zakrapiana jest zaś gęstym sosem Derridiańskim. Prof. Zbigniew Mikołejko rekomendując tę pozycję, odnotowuje:

Sławek upomina się w tej szczególnej, objawiającej książce o to, co [...] odsyłamy na peryferie naszego świata, na śmietniska naszego życia. Albo gorzej jeszcze: poza obszar wszelkiego naszego widzenia, doświadczania i przeżywania. W przepaść i nieważność, w niewysłowienie i pogardę, w miejsce, gdzie stygmatyzuje ją ironia czy też zadyszane szyderstwo Hamleta. Albo też – z przedziwną, paradoksalną mocą – przeciwnie: w tajemnicę, w krąg zbawczego i ocalającego oczekiwania, ogarniętego teraz przez ciemność, która wyszła spod ręki Boga. Tam owa „reszta”, niczym ta „z Izraela”, ulega uświęceniu i uwzniośleniu, staje się domeną proroctwa bez kresu. Ale i nadziei w namacalnej jakiejś postaci, która wyłoni się nagle zza widnokręgu i rozświetli nasz świat. Reszta bowiem – tak rozumiem przesłanie tej znakomitej książki – jest czyhaniem Boga na człowieka i człowieka na Boga.

 

Z prof. Tadeuszem Sławkiem rozmawia Konrad Wojtyła.

 

Prof. Tadeusz Sławek – związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Zajmuje się historią literatury angielskiej i amerykańskiej, literaturą porównawczą, zagadnieniami życia publicznego. Laureat nagrody Lux ex Silesia (2002), Literackiej Nagrody Solidarności (2003) za całokształt twórczości oraz Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza (2017).

 

(źródło: Radio Szczecin, zobacz >>>)

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz