Koncert: Filatura di Musica

29 października w Kościele Ewangelickim w Pszczynie odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica poświęcony w całości muzyce Reformacji.
image fot. materiały organizatora

Muzyka instrumentalna i wokalna od początku były ściśle związane z Reformacją. Marcin Luter był wykształcony w śpiewie, grze na lutni i kompozycji. Zachowało się około 36 pieśni religijnych jego autorstwa – wśród nich zarówno opracowania melodii gregoriańskich jak też własne kompozycje Lutra. Zapoczątkowany przez inicjatora niemieckiej reformacji chorał luterański bardzo szybko wzbogacił się o szereg opracowań muzycznych. Z I połowy XVI wieku pochodzą dwa znaczące śpiewniki: „Wittembergisch Geistlich Gesangbuch{ Johanna Walthera (1524) i {Neue Deutsche Geistliche Gesänge{ Georga Rhaua (1544). Ten drugi zbiór zawiera kompozycje różnych autorów utrzymane w wielu stylach, od 4-głosowych w fakturze nota-contra-notam po rozbudowane motety.

 

Podczas koncertu zabrzmią zaczerpnięte z obu śpiewników czterogłosowe opracowania chorału luterańskiego w różnych typach obsad spotykanych w muzyce XVI wieku.

 

Muzycy wchodzący w skład zespołu to absolwenci prestiżowych europejskich uczelni artystycznych. W większości są związani zawodowo z Akademią Muzyczną w Łodzi, dlatego też nazwa zespołu nawiązuje do włókienniczych tradycji miasta Łodzi (wł. filatura – przędzalnia) łącząc je ze sztuką muzyczną. Artyści grając w wielu formacjach muzyki dawnej zarówno w Polsce jak i zagranicą, zdobyli już ogromne doświadczenie, które wraz z nabytymi umiejętnościami wykorzystują tworząc nowy, nietuzinkowy zespół na polskiej scenie muzyki dawnej. Współpracują też z innymi instrumentalistami specjalizującymi się w historycznych praktykach wykonawczych i grającymi na instrumentach dawnych, a także ze śpiewakami i tancerzami tworząc autorskie widowiska taneczno-muzyczne. Warte podkreślenia jest, że zespół Filatura di Musica, jako jeden z niewielu w Europie, wykonuje muzykę wczesnego baroku w oryginalnej szacie brzmieniowej, z wykorzystaniem replik XVII-wiecznych instrumentów dętych oraz charakterystycznego dla tej epoki, wysokiego stroju (466Hz).

 

Koncert będzie połączony z autorską prezentacją multimedialną – malarstwo religijne Lucasa Cranacha i in. z czasów Reformacji, korespondujące treściowo z wykonywanymi utworami.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz