„Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie”

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 300 archiwalnych fotografii z I połowy XX wieku, które złożą się na opowieść o życiu arystokratycznej posiadłości książąt von Pless z rodu Hochberg.
image

Będzie można na nich zobaczyć zamek w Pszczynie i jego urządzone z przepychem wnętrza, park zamkowy, a także członków rodziny książęcej oraz ich gości. Istotna część wystawy skoncentruje się wokół tematu służby zamkowej i tego, co działo się za kuchennymi drzwiami oraz na zapleczu gospodarczym dworu. Wystawa stanie się też okazją do pokazania zdjęć malowniczego Zameczku Myśliwskiego Promnice nad jeziorem Paprocańskim. Część z nich przybliży słynne polowania na żubry czy jelenie odbywające się w lasach pszczyńskich z udziałem arystokratycznych gości, w tym cesarza niemieckiego Wilhelma II czy Elżbiety i Romana Potockich z Łańcuta. Widzowie będą mogli ponadto zobaczyć pełne kolorytu sceny rodzajowe upamiętniające mieszkańców Pszczyny i okolic.

 

Prócz fotografii, na wystawie znajdą się oryginalne przedmioty z dawnego wyposażenia zamku w Pszczynie i Zameczku Promnice, takie jak meble ogrodowe, kafle z kuchni zamkowej i zydle, a także karty menu czy zamawiane u londyńskich i berlińskich krawców liberie lokajów.

 

Większość zebranych na wystawie fotografii pochodzi ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz Zamku Książ w Wałbrzychu. Autorem tych ostatnich jest Louis Hardouin, francuski szef kuchni Hochbergów zatrudniony w ich ksiąskiej rezydencji od 1909 r. do lat 30. XX w. Na wystawie wykorzystano ponadto materiały z Archiwum Państwowego w Katowicach – Oddział w Pszczynie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie oraz z kolekcji prywatnej.

 

 

 

 


Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz