Mikrogramy – interwencje przestrzenne

Od 27 października we wnętrzach Muzeum Zamkowego w Pszczynie oglądać będzie można efekty projektu międzynarodowych rezydencji artystycznych – Kulturatrium. Instalacje artystyczne stworzone przez trzech artystów: Alex Grein (Niemcy), Fabiena Marquesa (Francja) i Dominika Ritszela odniosą się do dziedzictwa lokalnego, a wynikać będą z sierpniowych i wrześniowych pobytów artystów w Pszczynie i na Śląsku.
image Muzeum Zamkowe w Pszczynie, fot. Fabien Marques, materiały organizatora

Kulturatrium to projekt współpracy regionów partnerskich: województwa śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii oraz regionu Hauts-de-France i jest organizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis. W tym roku Ars Cameralis zaprosiła do współpracy Muzeum Zamkowe w Pszczynie, gospodarza dawnej rezydencji magnackiej śląskich rodów.

 

Instytucja Kultury Ars Cameralis po raz trzeci gości artystów w ramach wspólnego projektu regionów partnerskich Polski, Francji i Niemiec. W październiku 2013 roku odbyła się rezydencja artystyczna, zakończona koncertem trzech muzyków: Macieja Garbowskiego, Petera Orinsa i Jarry’ego Singli. Natomiast w listopadzie 2017 roku odbyła się wystawa „Interwencje. Przestrzeń / czas / pamięć” będąca efektem rezydencji artystycznej: Frauke Dannert, Davida Leleu oraz Michała Smandka.

 

 

Alex Grein — urodziła się w 1983 roku w Kolonii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Dusseldorfie u Andreasa Gursky’ego. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Dusseldorfie (w KIT — Kumst um Tunnel i Philara Collection) oraz w International Museum Of Modern Art Lanzarote. Brała udział w wystawie „State of The Art Photography” w NRW Forum w Dusseldorfie. W 2016 roku była laureatką stypendium w dziedzinie sztuk wizualnych związku MKK, a w 2018 roku była także beneficjentką Funduszu dla Młodych Artystów Kunststiftung NRW. Od 2018 roku wykłada na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.

 

Fabien Marques — urodził się w 1982 roku w Pau we Francji, obecnie mieszka i pracuje w Dunkierce. Ukończył Glasgow School of Art i Hogeschool Sint-Lukas w Brukseli. Jego prace prezentowane były na licznych festiwalach i wystawach, m.in. Street Level Photoworks w Glasgow czy Galerie CC w Malmö, był także gościem Kopenhaskiego Festiwalu Fotograficznego i Biennale Sztuk Wizualnych w Glasgow. Jego fotografie ukazały się w angielskim magazynie „Photoworks”. W 2017 roku był rezydentem-stypendystą Atelier Wicar w Rzymie. Wykłada na Uniwersytecie w Lille 3 i stale współpracuje ze stowarzyszeniem Fructôse, wspierającym artystów na terenie Dunkierki.

 

Dominik Ritszel — urodził się w 1988 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2014 roku był stypendystą Młodej Polski, a rok później został laureatem nagrody głównej Trieste Contemporanea Award. Magazyn Forbes wyróżnił go w plebiscycie 30 under 30 Europe w kategorii Sztuka. Jego prace pokazywane były w ramach międzynarodowych festiwali i przeglądów video takich jak: Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo w Paryżu), Proyector, International Video Art Festival czy FIPA 29’ w Biarritz. Brał udział w wystawach grupowych m.in. w Fondazione Pastificio Cerere Un Tale Che Osservo Da Un Po’Di Tempo, Another Vacant Space Metronomics, Miejsce Projektów Zachęty Czekając na lepsze czasy. W 2016 roku reprezentował Polskę podczas Biennale Balticum w Finlandii. Indywidualne wystawy prezentował w najważniejszych galeriach: CSW Kronika w Bytomiu, Baszcie Czarownic w Sopocie, Bank Pekao Project Room w Warszawie czy Studio Tommaseo w Trieście.

 

 

 


Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris i Muzeum Zamkowe w Pszczynie są instytucjami kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz