Dni Street Artu

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na Dni Street Artu, które odbędą się 19–21 września 2014 roku (piątek–niedziela) w Stajniach Książęcych oraz Muzeum Zamkowym.
image

W programie znajdą się wykłady i warsztaty prowadzone przez artystów streetartowych oraz pokazy filmów.


19 września 2014, piątek

 

godz. 15.30–16.30 wykład Pawła Ryżko „Czym jest street art?”
Wykład będzie pierwszą, wprowadzającą częścią trzydniowych warsztatów z artystą Pawłem Ryżko. Artysta opowie o najciekawszych zjawiskach tworzących międzynarodowy street art, pokaże przykłady słynnych dzieł, m.in. Banksy'ego.

 

zapisy: Dział Upowszechniania i Marketingu, tel. 32-210-30-37, marketing@zamek-pszczyna.pl
koszt udziału: 15 zł

miejsce: garaże, Stajnie Książęce


godz. 15.30 sesja malarska z artystą Raspazjanem
Raspazjan na specjalnie przygotowanych płytach na dziedzińcu Stajni Książęcych zainicjuje swoją wizję malarską historii i postaci z przeszłości zamku pszczyńskiego. Zaprosi też zwiedzających do wspólnej pracy przy minimuralu.

 

wstęp wolny

miejsce: dziedziniec Stajni Książęcych


20 września 2014, sobota


godz. 11.30–14.00
warsztaty z artystą Pawłem Ryżko

Uczestnicy warsztatów wybiorą wspólnie obraz lub inne dzieło sztuki znajdujące się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Następnie za pomocą programu graficznego i szablonów przetworzą je, stwarzając jego współczesną interpretację.


wiek uczestników: minimum 14 lat, maksymalna ilość uczestników: 7

zapisy: Dział Upowszechniania i Marketingu, tel. 32-210-30-37, marketing@zamek-pszczyna.pl
koszt udziału: 15 zł (za 3 dni)

miejsce: garaże, Stajnie Książęce


godz. 11.30 sesja malarska z artystą Raspazjanem

wstęp wolny


godz. 14.30–15.45 projekcja filmu „Brooklyn DIY″ (2009) reż. Marcin Ramocki

Dokument odkrywa magię postindustialnego Williamsburga – miejsca na Brooklynie uważanego kiedyś za najgorszą część Nowego Jorku. Zobacz pozytywne i negatywne przemiany, które nastąpiły pod wpływem oddolnych działań artystycznych. W projekcji filmu będą mogli wziąć udział zwiedzający, w ramach zakupionego biletu wstępu do Stajni Książęcych.

 

miejsce: Stajnie Książęce

 

21 września 2014, niedziela


godz. 11.30-14.00
warsztaty z artystą Pawłem Ryżko (kontynuacja dnia pierwszego i drugiego)

 

zapisy: Dział Upowszechniania i Marketingu, tel. 32-210-30-37, marketing@zamek-pszczyna.pl
koszt udziału: 15 zł (za 3 dni)

miejsce: garaże, Stajnie Książęce


godz. 11.30 sesja malarska z artystą Raspazjanem

wstęp wolny


godz. 14.30-15.45 projekcja filmu „8 Bit″ (2006), reż. Marcin Ramocki

Film odkrywa historię artystów i gier wideo. Jako melanż dokumentu i sztuki prezentuje analizę wczesnej kultury hakerów, muzyków, artystów i programistów, którzy określają nowy cel sprzętu komputerowego, modyfikują istniejące gry oraz tworzą zupełnie nowe. Ramocki tworzy obraz kultury „8-bitowej” poprzez przeplatanie ze sobą zawiłych historii cyfrowych sztuczek, szczerych wywiadów z pionierami sztuki i teorii, koncertów gier wideo i najbardziej rzucających się w oczy i najlepszych cyfrowych dzieł sztuki powstających obecnie. W projekcji filmu będą mogli wziąć udział zwiedzający, w ramach zakupionego biletu wstępu do Stajni Książęcych.

 

miejsce: Stajnie Książęce

 

O artystach



Paweł Ryżko (1984)

Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych. Prowadzi także warsztaty artystyczne, w których często podejmuje tematykę społeczną. Ryżko wziął udział w tegorocznej edycji Katowice Street Art Festival.

Raspazjan (1982)

Artysta pochodzący z Mikołowa, a mieszkający w Katowicach, jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych artystów streetartowych ze Śląska. Mówi o sobie: malarz, muralista, mag. Jego dzieła zdobiące przestrzeń publiczną mają wyrazisty styl, łączący formy geometryczne z baśniowymi, ale też nawiązują do śląskiej symboliki. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz Mikołowianinem Roku w 2012 roku. Raspazjan brał udział w wielu festiwalach artystycznych, w tym kilku edycjach Katowice Street Art Festival.

 

Projekt realizowany we współpracy z Katowice Street Art Festival. Patronat honorowy objęło Starostwo Powiatowe w Pszczynie.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz