Domowina Europa. Roman Nyga. Malarstwo – projekty

Najnowsza wystawa  czasowa w Stajniach Książęcych w Pszczynie prezentuje oblicza sztuki bieruńskiego malarza Romana Nygi.
image fot. materiały organizatora

Artysta, wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, realizuje się poprzez ekspresję: gestu, koloru, formy, którą wyniósł ze stron rodzinnych. Tym językiem wyraża pojęcia sobie najbliższe, ale jednocześnie uniwersalne: przywiązanie do rodziny i lokalnych korzeni czy pamięci o przodkach. Troska o to, co człowiekowi najbliższe przejawia się w projektach w przestrzeni miejskiej, które prezentujemy na przykładzie koncepcji urbanistycznych z Wrocławia i Warszawy, wykonanych przez artystę na początku lat 70. ubiegłego wieku.  Pracami jedynymi w swoim rodzaju są wyobrażenia tzw. stworoków, przeniesione z ustnych podań, przekazanych artyście przez rodzinę zamieszkałą w Bieruniu Starym.


Liczne podróże i wymiana doświadczeń artystycznych w Szwajcarii, Niemczech i Holandii zaowocowały szeregiem prac, z których kilka prezentujemy w dawnym młynie należącym do kompleksu Stajni Książęcych. Na wystawie znajdują się również najnowsze kolaże, efekt poszukiwań w sferze znaków i symboli.

 

Wydarzenia towarzyszące

  • Oprowadzanie kuratorskie:
    W każdy czwartek o godz. 12.00, w cenie biletu wstępu do Stajni Książęcych
  • Studium muzealne
    czwartek, 20 kwietnia, godz. 17.00
    Pokaz filmu pt. „Starzikowe rozprowiani o zapomnianych zwyczajach wiosennych na ziemi pszczyńskiej", w reżyserii Wiktora Nygi i Gracjana Zająca, ze słowem wstępnym Wiktora Nygi
    Bilet wstępu 1 zł

 

Roman Nyga

Urodził się w Bieruniu Starym na Górnym Śląsku w 1938 r. Studia rozpoczął w 1956 r. na Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Naukę ukończył w 1962 r.  z wyróżnieniem. W 1964 r. był współzałożycielem śląskiej Grupy Twórców ARKAT. Znany jako ilustrator i współautor licznych publikacji, z których wymienić należy „Stworoki Śląskie” – książkę o tradycji i kulturze Górnego Śląska.
Roman Nyga uprawia malarstwo sztalugowe, wykonywał również polichromie w kościołach, a także różnorodne projekty związane ze sztuką sakralną w tym m.in. witraży. Jego dzieła znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Swoje prace wystawiał indywidualnie w wielu znaczących galeriach, znajdującymi się w następujących polskich i europejskich miastach. W ostatnich latach prezentował swoją twórczość na wystawach w kraju jak i za granicą.
W 1989 r. uzyskał stypendium Fundacji Jana Pawła II, które zrealizował w Akademii Katolickiej w Stuttgarcie i Stacji Sztuki Sankt Peter w Kolonii. Był również stypendystą Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach (2005) i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008). Laureat nagrody starosty bieruńsko-lędzińskiego „Clemens pro Arte” (2001) oraz Nagrody Kulturalnej Śląska – Książ dla Międzynarodowej Grupy Twórców RAR. Odznaczony Złotą Odznaką Zasłużonego dla Województwa Śląskiego (2013).                                                               

Jest członkiem szeregu stowarzyszeń w tym: Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach i Der Bundesverband Bildender Künstler w Kolonii,  Stowarzyszenia Wolnych Twórców – Projekt Oberbuschweg w Kolonii, a od 2002 r. Międzynarodowej Grupy Twórców RAR.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz