Europejski fajans delikatny z XIX wieku

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza od 28 kwietnia na nową wystawę czasową, na której będzie można będzie zobaczyć wyroby powstałe w kilkudziesięciu wytwórniach europejskich w licznych odmianach pod względem technologii i techniki dekoracji. Prezentowany zbiór fajansu delikatnego, który pochodzi z bogatej kolekcji profesora Wojciecha W. Kowalskiego, obejmuje ponad 260 obiektów z XIX wieku.
image Muzeum Zamkowe w Pszczynie, fot. materiały prasowe muzeum

Wystawa prezentuje szerokie spektrum tematów, stylów i motywów dekoracyjnych, dając rozeznanie w możliwościach twórców, a także w upodobaniach i potrzebach ówczesnych odbiorców. Ich dekoracje są wciągającą ilustrowaną kroniką wydarzeń w XIX-wiecznej Europie, dokumentacją zainteresowań i fascynacji (np. wędrówkami turystyczno-krajoznawczymi czy Dalekim Wschodem), wreszcie zwierciadłem mody. Można zobaczyć realizowane przez wiele manufaktur serie wedut Paryża, Pragi czy Berlina z ich znanymi budowlami, widoki architektury włoskiej, angielskiej, pejzaże ze Szwajcarii, widoki zamków nad Renem i Mozelą. Są przykłady podejmowanych wątków literackich i mitologicznych (np. bajki de la Fontaine’a na unikatowym talerzu fajansowym z Sèvres) czy biograficznych (talerze z serii prezentującej życie i bohaterską śmierć księcia Józefa Poniatowskiego z Choisy-le-Roi), sceny bitew i kampanii napoleońskich. Wyjątkową grupą są fajanse polskie, w tym rzadkie w zbiorach muzealnych sygnowane przykłady z Kamiennego Brodu i Lubyczy Królewskiej, czy oryginalny zespół naczyń z Bodzentyna z powierzchniową marmoryzacją.

Na wystawie znalazł się także niezmiernie ciekawy talerz z kopią dekoracji słynnego serwisu Wedgwooda z festonami łuskowych liści (Husk Service),wykonanego w 1770 roku dla carycy Katarzyny II.

 

 

 

 

 


Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz