Wystawa „Silesia – przeciw Nicości″

W Goczałkowicach-Zdroju Pictorial Team oraz Grupa Janowska będą prezentować swoje prace malarskie i fotograficzne na wystawie „Silesia – przeciw Nicości″.
image

Grupa Janowska

Grupa Janowska uznawana jest za fenomen na skalę światową. Powstała w 1946 roku. Zebrani przez Ottona Klimczoka przy zakładowej świetlicy kopalni Wieczorek w Nikiszowcu plastycy amatorzy tworzyli na początku istnienia Grupy swoje artystyczne wizje w zasadzie tylko dla siebie i swojego środowiska. Wśród prekursorów byli miedzy innymi: Teofil Ociepka, Paweł Wróbel, Ewald Gawlik, Erwin Sówka, Eugeniusz Bąk, Bolesław Skulik, Józef Gajzler, Helmut Matura.

 

Dziś ich obrazy i grafiki są rarytasami w kolekcjach dzieł malarstwa nurtu art brut. Po odwilży 1956 roku zostali zauważeni i mogli wypłynąć na szersze wody, a ich twórczość uzyskała powszechny aplauz nie tylko w kręgach artystycznych. Od 1986 roku zespół przyjął nazwę Grupa Janowska. Przez dziesiątki lat istnienia skład zespołu ulegał z naturalnych przyczyn ciągłym zmianom, to jednak przez cały ten okres jego działalność i twórczość była silnie związana z regionem.


W Grupie Janowskiej tworzyli i nadal tworzą nietuzinkowi pasjonaci o niebywałej motywacji i zacięciu do malarstwa i innych form tej sztuki, miłujący swoją pasję, którzy widzą piękno swojej małej i dużej ojczyzny i chcą je przenieść na płótno swoich obrazów.

Sabina Pasoń


Działalność Grupy Janowskiej została w fabularyzowanej formie przedstawiona w filmie Angelus w reżyserii Lecha Majewskiego. więcej o Grupie można znaleźć na stronie internetowej: www.grupajanowska.home.pl

 

Pictorial Team o sobie
Jesteśmy zespołem fotografującym w konwencji modern piktorializmu (wg terminologii z wystawy fotograficznej D.J. Rużickiego pokazanej retrospektywnie w Minneapolis Institute of Arts), opartego na zasadach sformułowanych jeszcze w 1907 roku przez Roberta Demachego na łamach „Camera Work”. Stoimy na pozycjach antymodernistycznych, bliskich temu, co sformułował D. Kuspit w swoim dziele „Śmierć sztuki” oraz we wstępie do katalogu głośnej wystawy „Nowi dawni mistrzowie”. Najbliżej nam do fotografii artystów, a dokładnie do stylistyki tableau. Cechą naszej fotografii jest interpretacja.

Zdjęcie ma się różnić od tego, co widział obiektyw aparatu – po drodze musi zadziałać wrażliwość i talent fotografującego artysty. Innymi słowy, fotografia dokumentalna czy fine view sztuką nie są, choć mogą być znakomitą fotografią.

Tej zasadzie piktorializmu są poddane wszystkie nasze prace – za każdą stoi osobowość autora, choć stylistycznie wszystkie prace są jednorodne gatunkowo, a w galeriach na naszej stronie poddane dodatkowo weryfikacji tematycznej. Jako ewenement i powód do chluby jest też fakt, że cała nasza fotografia ma charakter interdyscyplinarny; powstała z inspiracji innymi dziełami sztuki (surrealiści, Bruno Schulz), będąc ich swoistą interpretacją.

Jesteśmy prekursorami w takim potraktowaniu fotografii w Polsce. Więcej można znaleźć na stronie internetowej www.wielomski.pl.

 

Autorzy zdjęć:
Lucyna Romańska
Agnieszka Tomiczek
Bogusława Czajczyk
Jerzy Niedziela
Grzegorz Meisel
Mieczysław Wielomski

powiązane zespoły:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz