Dla miłośników filokartystyki i nie tylko...

Do końca czerwca można zwiedzać nową wystawę czasową ze zbiorów Działu Historii Muzeum w Raciborzu „Sentymentalna podróż do przeszłości. Powiat raciborski na dawnej pocztówce”. Wystawa będzie udostępniona w budynku ekspozycyjnym przy. ul. Gimnazjalnej 1.
image

Karta pocztowa w formie przypominającej tą obecnie znaną pojawiła się w 1869 roku w Monarchii Austro-Węgierskiej. Od lat 70. XIX wieku zaczęły się na niej pojawiać rysunki – widoki miejskie lub inne krajobrazy. Ta nowa forma przekazywania wiadomości bądź pozdrowień zyskała w Europie ogromną popularność i szybko stała się częścią szeroko rozumianej kultury. Obecnie dawne widokówki są nie tylko pamiątkami po ludziach którzy je wysyłali, ale także zyskały status się źródeł historycznych. Dzięki nim możemy się przenieść w przeszłość i przyjrzeć jak zmieniały się w ciągu ostatnich 120 lat dobrze nam znane okolice, miasta i wsie, w których dziś żyjemy.

Na wystawie zaprezentowanych jest 212 pocztówek z 46 miejscowości wchodzących w skład wszystkich 8 gmin naszego powiatu. Dodatkowo ukazane są reprodukcje – powiększenia fragmentów niektórych widokówek. Na tych zdjęciach bądź grafikach znajdują się miejsca, wokół których odbywało się życie codzienne lokalnych społeczności: gospody, sklepy, szkoły, urzędy, fabryki, dworce kolejowe. Wiele z tych budynków nie zachowało się do dzisiaj. Wartości tym widokom dodają też mieszkańcy, często pozujący do fotografii. Aby uzmysłowić Państwu wielkość ówczesnych miejscowości wymieniono na ekspozycji liczbę ich mieszkańców z 1913 roku. Prezentowane pocztówki pochodzą z lat 1898 – 1944 i w większości zostały wydane w Raciborzu lub innych śląskich miejscowościach, choć niektóre pochodzą z odległych miejsc (Poznań, Szczecin, Drezno, Miśnia, Trewir). Eksponowane karty prezentują szerokie spektrum technik wykonania, od wielobarwnych litografii, przez fototypię (światłodruk), różnego rodzaju kolaże fotografii i grafiki, po fotografię bez retuszu.

Zaskoczyć może na ekspozycji brak widokówek z Raciborza. Jest to celowe i przemyślane działanie, gdyż uważamy, że ten temat zasługuje na odrębną wystawę. Można za to obejrzeć mniej znane szerszej publiczności pocztówki z dzisiejszych dzielnic naszego miasta, które na początku XX wieku były odrębnymi wsiami.

Adam Knura

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz