PalmJazz Days 2017: Krystyna Stańko Quintet

Krystyna Stańko – kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, wokalistka obdarzona oryginalnym, zmysłowym głosem wystąpi w Raciborskim Centrum Kultury 25 listopada.
image fot. materiały organizatora

Krystyna Stańko jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Na początku muzycznej kariery założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty – Opole zakończył się również zdobyciem 1. miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. „Oni” – poświęcona ludziom chorym na Aids – muz. sł. K. Stańko). Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Od 2012 roku Krystyna Stańko prowadzi co tydzień autorską audycję w Radiu Gdańsk, gdzie prezentuje głównie muzykę jazzową. Za tę działalność odebrała prestiżową nagrodę „Osobowość Radia Gdańsk 2012”.

 

W maju 2014 odbył się Benefis 25-lecia działalności artystycznej, na którym wystąpili studenci, absolwenci, przyjaciele i zespół Krystyny Stańko. Podczas tej uroczystości wokalistka odebrała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

 

Występowała na wielu znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, także w Sibiu, Policka Jazz Festiwal, Bohema Jazz Festiwal, Jazz w Gdyni.

 

Na koncercie wystąpi z zespołem:

Krystyna Stańko – wokal

Piotr Lemańczyk – kontrabas

Dominik Bukowski – wibrafon

Marcin Wądołowski – gitara

Mikołaj Stańko – perkusja

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz