Wystawa rysunku Zofii Wierchowicz „Ptaki”

Wernisaż wystawy rysunku Zofii Wierchowicz „Ptaki” odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej w Raciborskim Centrum Kultury, Racibórz 4 września, godz. 17.00.
image

Wystawa „Ptaki” prezentuje jeden z jej cykli rysunków, które, mimo że były wstępem do projektowania kostiumów, mają autonomiczną wartość artystyczną. Artystkę fascynował ptasi, ulotny świat, czerpała z niego inspiracje nie tylko do kostiumów, wywodziła z niego, podobnie jak z szekspirowskiej dramaturgii, swoją wizję teatru. Tworzone w latach 60-tych pastele nigdy dotąd nie były prezentowane.


Tak pisze o nich dr Ewa Dąbek – Dyrda: „Rysowane cienkimi kreskami ażurowe postaci zachwycają delikatnością i przejrzystością koronki, tylko niektóre, okraszane krwistymi plamami na żebrach lub wielkich ustach, skażone zostały resztkami życia. Kształty tych owadzich i ptasich istot odpowiadają konturom szekspirowskich postaci Wierchowicz.”

 

Zofia Wierchowicz – polska scenografka teatralna, urodzona w 1924 roku, w Dęblinie, zmarła w 1978 roku w Warszawie. Studia scenograficzne ukończyła na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, debiutowała oprawą plastyczną do „Claviego” w Teatrze Polskim w Warszawie. Później współpracowała m. in. z teatrem Ateneum, Powszechnym, Dramatycznym, także z łódzkim Teatrem im. Jaracza czy Polskim Teatrem Tańca z Poznania. Artystka zafascynowana była twórczością Williama Szekspira i to właśnie do jego sztuk najbardziej lubiła robić scenografie i kostiumy. „Właściwie nie umiem powiedzieć, dlaczego Szekspir. Jest to dla mnie naturalna sprawa. Jeśli wybór tematu należy do mnie – zawsze odnajduję go u Szekspira, kolejny, trzydziesty któryś już raz” – mówiła. Zaprojektowała specjalny mechanizm do wystawiania sztuk Szekspira nazwany mobilem. Jej kostiumy dla postaci szekspirowskich były bardzo zwiewne, jakby nieziemskie, czasem sprawiały wrażenie zrośniętych z ciałem aktora. Oprócz tworzenia scenografii do Szekspira, Wierchowicz projektowała dekoracje operowe i baletowe, jednak główne, liczne nagrody w kraju i na świecie przyznawano jej właśnie za oprawę plastyczną dramatów tego wielkiego pisarza.

 

  • plan wykładów i warsztatów:

 

11 września warsztat dla dzieci prowadzony przez pracowników CSP, wykład otwarty dyrektora CSP o działalności ich placówki, wykład mgr Agnieszki Kołodziej-Adamczuk o scenografii polskiej.

 

Druga połowa września – wykład dr Ewy Dąbek-Dyrdy z Uniwersytetu Śląskiego o twórczości Zofii Wierchowicz

 

16 września „Generalnie jestem przeciwko scenografii – Tadeusz Kantor w teatrze repertuarowym”, wykład mgr Olgi Jagnickiej.

 

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie z wykładem dotyczącym prac dla klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych po wcześniejszym umówieniu.

 

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz prac scenograficznych do przedstawień dramatów Szekspira, autorstwa studentów krakowskiego ASP.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz