Pierwsza taka w Polsce – Noc Chórów

W niedzielę 19 maja w Rudzie Śląskiej odbędzie się festiwal Noc Chórów. To pierwsza tego typu impreza chóralna na Śląsku i w Polsce – prawie trzystu chórzystów zaśpiewa tego wieczoru dla mieszkańców miasta. W sercu Śląska – samym centrum Nowego Bytomia.
image

Tego wieczoru warto wybrać się na spacer po zabytkowej dzielnicy Rudy Śląskiej – Nowym Bytomiu, by w plenerze posłuchać muzyki. Festiwal rusza o godz. 17, na placu Jana Pawła II, projektem „Rozśpiewany Rynek”. Weźmie w nim udział prawie trzystu chórzystów, z dziesięciu różnych zespołów m.in. z Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach, Chóru Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej, Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej, Chóru Dziecięcego Gaudeo ze Świerklan i chóru Przednutka z Kobielic, zespołu Kameralnego Santarello, Chóru Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych – Cantores don Bosco. Gościem specjalnym festiwalu będzie Improwizujący Chór Csikszerda z Węgier. Wszystkie zespoły kolejno w odstępach ok. 20 minut wystąpią w siedmiu różnych, położnych od siebie w bliskiej odległości miejscach m.in. w klubie Druid, miejscowej Szkole Muzycznej czy w Wodnej Wieży i z różnorodnym repertuarem – w muzyce klasycznej, współczesnej, dziecięcej, folklorze ale także w jazz-popie.

 

Ideą festiwalu jest bliskie spotkanie mieszkańców z muzyką chóralną i wspomnienie bogatych tradycji śpiewu na Śląsku. W przeciwieństwie do większości chóralnych imprez formuła Nocy Chórów nie jest oparta na rywalizacji czy konfrontacji, ale spotkaniu z publicznością, poczuciem wspólnoty i dzielenia się pasją z szeroką publicznością. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, a wstęp na wszystkie występy jest wolny.

 

Szczegółowy program na stronie wydarzenia.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz