Rozmaite maski. Wieczór Sztuk w Rybniku

W programie Wieczoru znalazły się: wernisaże wystaw – malarstwa Dominiki Stach pt. „Bezkres” i fotografii Macieja Mierzejewskiego pt. „Echa podświadomości”, prezentacja książki poetyckiej Mariana Lecha Bednarka pt. „Widowisko” oraz performance „Najazd na żółte”.
image Najazd na żółte, fot. z arch. Teatr Mariana Bednarka

Dominika Stach - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2007 r. - Dyplom z grafiki, 2011 r. - Dyplom z malarstwa). Absolwentka Podyplomowych Studiów Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki. Autorka widowisk plenerowych (m.in. „Animalium”, „ Wianki” ), autorka scenografii i realizacji artystycznych w kraju i za granicą (m.in. Geteborg, Boras, Koping, Baranowicze), autorka programów edukacyjnych ( m.in. „Ogród Sztuk”, „ABC Architektury”, „Sztuka w przestrzeni publicznej”) i projektów rewitalizacji obiektów publicznych i sakralnych.

 

„Echa podświadomości”
Podświadomość, mimo że jest nazwana, pozostaje dla nas obszarem wciąż niejasnym i niejednoznacznym, tajemniczym i pociągającym, a tym samym czasem i przerażającym. Przybiera rozmaite maski, które mają nas zmylić, przerazić i zgubić trop do prawdziwego, schowanego „ja”. Fotografie Macieja Mierzejewskiego są jak bramy, przez które przenikamy na tę drugą stronę, by wydobyć z cienia i podejrzeć to, co jest ukryte za tymi maskami. Co jest nami, naszą prawdziwą, dziką podskórną naturą, łączącą nas w jedno z otaczającym mikro - i makrokosmosem. Przyglądamy się nieznanemu, ale i ono spogląda nam w oczy. To nieznane jest lustrem, echem tego, czego się boimy, przed czym uciekamy. Surowe kadry hipnotyzują nas, zasysają w głąb. (…).

Hanna Wittstock

 

Maciej Mierzejewski – (1964) toruński fotografik, autor ośmiu indywidualnych wystaw fotograficznych oraz filmu dokumentalnego „Matka poety” poświęconego matce Edwarda Stachury. Pracował również jako fotoreporter i nauczyciel młodych adeptów fotografii. Aktywny działacz Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne oraz organizator Fotogalerii Domu Muz w Toruniu. Obecnie bierze udział w tworzeniu Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

„Najazd na żółte”
Performance jest improwizacją do wiersza „Najazd na żółte” M.L. Bednarka. To zderzenie koloru z formą i słowem. Kolor próbuje być ożywiony, wyzwolony, formułujący rzeczywistość metafizyczną ale i nawiązujący do naszej codzienności. Coś bliskie epifanii, w której drobne wydarzenia urastają do rangi wieloznacznych symboli. To budowanie świata przez 3 aktorów własnym językiem ciała, mowy i ruchu. Niby zabawa, ale bez zabawy, wiadomo, nie da się żyć, więc tym razem pobawimy się w żółte.

 

Teatr Mariana Bednarka powstał w 1992 roku w Rybniku. Od 1996 działa przy Fundacji PGE Energia Ciepła w Rybniku. Głównym tworzywem teatru jest metafora, podbudowana dynamiczną plastyką scen i grą aktora, ale także światłem, tańcem, ruchem i słowem. Teatr zrealizował 22 spektakle, 3 etiudy, 3 performance i 3 happeningi, które wystawiał na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w kraju i za granicą. W latach 1998-2016 zdobył 16 nagród na różnych ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Strony: www.teatrbednarka.pl, www.facebook.com/Teatr-Mariana-Bednarka-137143713087519.

Teatr Mariana Bednarka – „Rurarze”

 

Wystawy czynne do 24.02.2019 r.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz