Wianki w Magicznej Silesii

Wianki w Magicznej Silesii to warsztaty Robótki-Sobótki, korowód, tańce i hulańce – wszystko w folkowym klimacie.
image

W ramach nocy świętojańskiej - nocy Kupały odbędą się :

  • warsztaty dla rodzin Robótki-Sobótki - plecenie wianków z żywych kwiatów i tworzenie ciekawych konstrukcji,
  • korowód wiankowy w folkowych albo ludowych strojach śląskich (i nie tylko),
  • sobótkowe tańce i hulańce, podczas których zatańczą, zagrają i zaśpiewają:


Zespół Krzikopa - „tradycyjna muzyka Górnego Śląska” rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych śpiywek ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci: ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie. Tworząc muzykę dbają, aby trafiała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem DnB dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach gdzie wielokrotnie zdobywał uznanie jurorów i publiczności.

Formacja Zawiało, która zrodziła się z zamiłowania do muzyki etnicznej i historii Słowian, szczególnie do pieśni tradycyjnych ziem karpackich i Bałkanów oraz polskiej muzyki i poezji dwudziestolecia międzywojennego, a także pieśni Romów. Muzyka Zawiało to dźwięki aranżowane przez wszystkich członków zespołu, nasycone głębokimi emocjami. „Niesamowity głos wokalistki i ogromna świadomość muzyczna zespołu Zawiało na niejednej twarzy wymalowały podziw” (Sari - Twinpigs). Podczas koncertów muzycy tworzą barwny klimat, który staje się ważnym punktem, granej przez nich muzyki. „Swoją muzyką potrafią zachwycić nie tylko miłośników folku, ale także słuchaczy gustujących w zupełnie innych klimatach” (rasm). Zawiało świetnie wpasowuje się w duże i małe sceny, a także jest doskonałym ubarwieniem imprez plenerowych. Zawiało wystąpiło na wielu scenach Polski południowej i Niemiec wschodnich. Graja od 2009 roku. 

Studio Tańca Vivero wywodzi się z Małego Teatru Tańca założonego w Rybnickim Centrum Kultury w 2003 roku przez siostry Ewę i Izabelę Barską. Z roku na rok zespół sukcesywnie się rozrastał i rozwijał. Obecnie Vivero skupia ponad 150 tancerzy w wieku od 4 do 45 lat, na różnych poziomach zaawansowania. W pierwszych latach działalności realizowało głównie spektakle oraz fabularyzowane widowiska taneczne, okazyjnie brało udział
 w wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach tanecznych. Od 2012 roku Vivero jest zrzeszone w Polskim Związku Tańca Freestyle, który z kolei jest zrzeszony w International Dance Organization.


Organizatorzy: Instytut Społeczny Silesia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym Uwagi wARTe, Magiczną Silesią i Portem Sztuki. 
Projekt został dofinansowany przez Urząd Miasta Rybnik.

 

powiązane organizacje pozarządowe:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz