Wystawa: „175 lat kolei na Śląsku”

Muzeum w Rybniku zaprasza na wystawę „175 lat kolei na Śląsku” przygotowanej przez Muzeum Górnośląskie w Ratingen.
image

Wystawa banerowa „175 lat kolei na Śląsku” jest polskojęzyczną instalacją prezentującą dzieje i współczesność dróg żelaznych na Śląsku. Prezentowana jest w różnych placówkach  kulturalnych oraz miastach na Dolnym, Górnym i Opolskim Śląsku. Jej premiera miała miejsce 23 października 2017 podczas 6. Rybnickiej Konferencji o Historii Kolei.

 

Wystawa „Świat śląskiej kolei. 175 lat modernizacji i mobilności” jest pokłosiem długich poszukiwań starych materiałów archiwalnych, jak i eksponatów na terenach Polski, Czech i Niemiec.

 

Dzięki ekspozycji można dowiedzieć się wiele nie tylko o początkach dróg żelaznych nad Odrą, ale i przyczynach które doprowadziły do szybkiego ich rozwoju. Nie było kwestią przypadku, iż przez długi czas przez Śląsk przebiegało najkrótsze połączenie pomiędzy Berlinem i Wiedniem, a na początku XX wieku zaczęto w Sudetach pionierski na skalę europejską projekt elektryfikacji jednej z linii kolejowych, a także fakt, iż z Berlina do Bytomia kursował w latach 30. XX wieku jeden z najszybszych pociągów swoich czasów – tzw. Latający Ślązak.

 

Z pomocą plansz przybliżone zostaną także takie zagadnienia, jak ewolucja lokomotywy, typologia wagonów, rozbudowa zaplecza technicznego oraz rozwój sieci kolejowej wraz z rysem historycznym najważniejszych szlaków kolejowych, takich jak np. Kolej Górnośląska, Kolej Wilhelma, Kolej Prawego Brzegu Odry czy Śląska Kolej Górska. Przybliżone zostaną także zadania i struktura administracyjna na kolej w postaci Dyrekcji Kolejowych oraz prezentacja historii i współczesności ważniejszych dworców oraz węzłów kolejowych. Przedstawione tutaj zostaną m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Legnica, Opava i Rybnik.

 

Wystawie towarzyszyć będzie podsumowanie dotychczasowej działalności Muzeum w Rybniku na rzecz zachowania wiedzy o historii kolei.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz