„125 lat języka esperanto” wystawa w Sosnowcu

8 października (wtorek) o godz. 12.00 zapraszamy na wernisaż wystawy „125 lat języka esperanto” w Bibliotece Głównej przy ul. Zegadłowicza 2.
image

W programie wernisażu: prelekcja „Wizja esperanta w Polsce”, którą wygłosi Kazimierz Krzyżak z Gdyni – członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia EDE, otwarta dyskusja z zaproszonymi gośćmi, zwiedzanie ekspozycji wraz z komentarzem Edwarda Kozyry z Malborka - wiceprzewodniczącego Zarządu Polskiego Stowarzyszenia EDE.

 

Genezą powstania języka esperanto była chęć stworzenia międzynarodowego systemu porozumiewania się wszystkich ludzi. Pomysłodawcą projektu był Ludwik Zamenhof (1859-1917) - polski lekarz okulista żydowskiego pochodzenia , który pracował nad wspólnym językiem od wczesnej młodości. W 1885 roku miał już gotowy projekt zatytułowany „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”, który ukazał się dwa lata później w Warszawie. Autor podpisał się pod swym dziełem jako Dr Esperanto - „mający nadzieję doktor”. Wykreowany przez Zamenhofa język (z czasem nazwany esperanto od pseudonimu autora) był bardzo prosty i jednocześnie elastyczny. Pierwszy podręcznik składał się z zaledwie 5 stron, na których wyłożono 16 reguł gramatycznych i wkładki zawierającej 917 rdzeni wyrazowych.

 

Od wydania pierwszego podręcznika esperanto minęło niedawno 125 lat. Rocznica ta stała się doskonałą okazją do zorganizowania w Bibliotece Głównej wystawy, na której znajdą się materiały wypożyczone z Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto – książki i czasopisma w języku esperanto, plansze i fotoramy w języku polskim (przedstawiające główne zasady gramatyczne i informacje o życiu Ludwika Zamenhofa). Ekspozycja będzie wzbogacona zbiorami własnymi Biblioteki (książki i publicystyka o języku i jego twórcy).

 

Ekspozycję można zwiedzać do 31 października 2013 w godzinach otwarcia placówki.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz