3. Przestrzeń Słowa: Jerzy Jarniewicz – szum spłoszonych liści

W najbliższy piątek 17 marca w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się kolejne wydarzenie 3. Przestrzeni Słowa. W roli głównej wystąpi Jerzy Jarniewicz, znakomity poeta, tłumacz i eseista, laureat prestiżowej Literackiej Nagrody Nike 2022 za książkę Mondo cane (Biuro Literackie 2021). Spotkanie z pisarzem poprowadzi Marian Kisiel. Wstęp jest bezpłatny.
image

Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki. Autor piętnastu książek eseistycznych i krytycznoliterackich, m.in. Lista obecności (2007, nominacja do Nagrody Nike), Od pieśni do skowytu (2008), Tłumacz między innymi (2018, nominacja do Nagrody Nike) i Bunt wizjonerów (2019). Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, ostatnio Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012, nominacje do Nagrody Silesius i Nagrody Orfeusz), Woda na Marsie (2015, nominacja do Nagrody Silesius), Puste noce (2017, za które otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius dla najlepszej książki roku), oraz Mondo cane (2021, wyróżnione Nagrodą Literacką Nike). Laureat Nagrody im. Juliana Tuwima (2022). Tłumaczył Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera, Ursulę Le Guin, Margaret Atwood i wielu innych pisarzy języka angielskiego. Opracował także antologie: Sześć poetek irlandzkich (2012), Poetki z Wysp (2015, z Magdą Heydel) i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego (2018). Mieszka w Łodzi.

 

Marian Kisiel – poeta, eseista, tłumacz, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Członek SPP, Polskiego PEN Clubu oraz Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i redaktor naczelny miesięcznika „Śląsk”.

 

Więcej na stronie i na profilu FB biblioteki.

 

3. edycja międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa odbywa się od lutego do października 2023 pod hasłem „Przebudzenie”. Obejmuje comiesięczne wielowątkowe wydarzenia oraz październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa (16-29 października). W najbliższych miesiącach organizatorzy Przestrzeni Słowa zaproszą na koncert grupy Piksele, połączony ze spotkaniem z liderem, wokalistą i poetą Wojciechem Brzoską (kwiecień) oraz na występ fenomenalnej francuskiej formacji Stranded Horse (maj).

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia Przestrzeni Słowa jest bezpłatny.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz