Finał Przestrzeni Słowa 2021 – Jurij Andruchowycz & Karbido

18 listopada 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się wielki finał tegorocznej odsłony cyklu Przestrzeń Słowa – koncert, podczas którego wystąpi jeden z najwybitniejszych i najważniejszych współczesnych pisarzy europejskich Jurij Andruchowycz oraz grupa Karbido. Przed koncertem odbędzie się spotkanie z autorem, które poprowadzi Szymon Kloska.
image

Jurij Andruchowycz jest autorem, który w mistrzowski sposób zapisał w swoich książkach unikatowego ducha Europy Środkowo-Wschodniej. Jego „Moscovidę” porównywano do „Ulissesa” Joyce'a. „Perwersja” niczym zwariowana opera stanowi arcydzieło postmodernistycznego smaku. „Dwanaście kręgów” prowadzi genialną narrację dotyczącą pozornie współczesnej Ukrainy, ale nade wszystko jest zapisem poruszającego i uniwersalnego pożegnania z młodością. Można by jeszcze długo wymieniać kolejne przełomowe arcydzieła Andruchowycza. Jak chociażby napisaną wspólnie z Andrzejem Stasiukiem książkę „Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową”, która stała się bestsellerem w wielu europejskich krajach, pomagając zrozumieć tęsknoty i ułudy rządzące naszą częścią Europy.

 

Jurij Andruchowycz (ur. 1960) – prozaik, poeta, eseista, tłumacz. Jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy europejskich. Założyciel eksperymentalnej grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. Największą sławę przyniosły mu powieści: „Rekreacje”, „Moscoviada. Powieść grozy”, „Perwersja” oraz „Dwanaście kręgów”, za którą został odznaczony w 2006 roku Leipziger Buchpreis, przyznawaną za dzieła przyczyniające się do porozumienia europejskiego oraz Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, tomy esejów: „Erz-herz-perc”, „Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową” (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem) i „Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie” oraz tom poezji „Piosenki dla martwego koguta”. Andruchowycz jest autorem przekładów z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, przyznawanej przez Związek Pisarzy Słoweńskich pisarzom z Europy Środkowej (2017) oraz Nagrody im. Václava Buriana za wkład kulturalny do dialogu środkowoeuropejskiego (2019). Mieszka w Iwano-Frankiwsku.

 

Karbido to eksperymentalna i interdyscyplinarna grupa muzyczna. Najbardziej znanym projektem zespołu jest spektakl „Stolik” – koncert grany na drewnianym, elektroakustycznym stole własnego autorstwa. Uniwersalizm, zaskakującą nośność pomysłu i żywiołowe wykonanie doceniono podczas 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej OFF we Wrocławiu, nagradzając Karbido Grand Prix OFF (Tukan OFF). Od kilkunastu lat wrocławski zespół współpracuje z jednym z najwybitniejszych pisarzy współczesnych, Jurijem Andruchowyczem (Ukraina). Efektem tej współpracy jest pięć nagranych albumów opartych na fragmentach poezji i prozy Andruchowycza: „Samogon”, „Cynamon”, „Absynt” „Atlas Estremo” i „Litografie” oraz dziesiątki znakomicie przyjętych przez publiczność koncertów.

 

Szymon Kloska (ur. 1976) – krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytutu Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia i kurator Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy nagrodzie.

 

Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:

• dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
• używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia budynku MBP.
• okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki
• zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.

 

Więcej na stronie i na profilu FB biblioteki.

 

Czym jest Przestrzeń Słowa?

 

Przestrzeń Słowa jest interdyscyplinarnym, międzynarodowym festiwalowym cyklem wydarzeń literacko-muzycznych poszerzonych o działania wizualne, happeningowe, filmowe oraz edukacyjne. Całość programu składać się będzie z cyklu comiesięcznych wydarzeń oraz październikowego festiwalu przebiegającego pn. Głośna Przestrzeń Słowa.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz