Karina Czernek „to jeszcze nie ja, ale widuję siebie częściej”

Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki zaprasza od 11 września na wystawę malarstwa Kariny Czernek
image

Karina Czernek w swojej pracy artystycznej łączy tkaniny przemysłowe z malarstwem w taki sposób, aby wykorzystać różne warstwy i uzyskać efekt trójwymiarowości przestrzeni. Niekiedy stosuje dystans pomiędzy warstwami, niekiedy scala je ze sobą. Malarstwo przechodzi na tkaninę, a tkanina zasłania lub uwypukla partie malowane. Specyficzna technika, stosowana przez artystkę powoduje, że żadne reprodukcje nie oddadzą naturalnego piękna tych prac. Światło ślizga się po powierzchniach, przenika do wnętrza, mieni się na różnorodnych fakturach.

Małgorzata Malinowska-Klimek

 

Uważam, że technika ta dobrze koresponduje z głównym tematem moich prac, którym jest kobieta i dotyczące jej problemy. Efekt niedopowiedzenia i liryczny klimat mają potęgować aurę tajemnicy, która kobiety otacza. Poruszam problem akceptacji siebie i dążenia do ulotnego ideału. To mój sposób na radzenie sobie z akceptacją własnego starzenia się i przemijania. Zwracam uwagę na szerokie pojęcie piękna, jego pewną niedefiniowalność i względność.

Karina Czernek

 

Karina Czernek ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego uzyskała w 1998 roku. W 2018 roku otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym, wykonuje ilustracje do książek dla dzieci oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Jest autorką 20 wystaw indywidualnych, m.in.: w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2015), Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Brzegu (2016), Galerii Sztuki w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku (2017), Galerii Magazyn 22 w MOK w Jastrzębiu-Zdroju (2017), Galerii WST w Katowicach (2018), Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (2018) oraz w Galerii Epicentrum MOKSiR w Chełmku.

Brała udział w 24 wystawach zbiorowych, w tym trzykrotnie zakwalifikowała się do Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2005, 2011, 2017), dwukrotnie do Triennale Małych Form Malarskich w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (2016, 2019), do IV Triennale Malarstwa ANIMALIS w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie (2017) oraz do Międzynarodowego Biennale Obrazu Quadro Art w Łodzi (2018), na którym otrzymała wyróżnienie honorowe. Jesienią 2019 roku jej prace były prezentowane na wystawie Korzenie współczesności. Sztuka polska po 1945 w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki.

Na Ogólnopolskim Biennale Sztuki – 45 Salon Zimowy, Radom 2018 otrzymała II Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. Jest laureatką Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014, którą było zaproszenie do wystawy indywidualnej w Galerii Bielskiej BWA. W 2015 roku otrzymała stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz