„Król Edyp” w Sosnowcu

Teatr Zagłębia zaprasza 7 maja na przedostatnią premierę w mijającym sezonie artystycznym – „Króla Edypa” Sofoklesa w reżyserii i opracowaniu Radosława Rychcika.
image

Radosław Rychcik znany jest sosnowieckiej publiczności z bardzo dobrze przyjętej realizacji „Ślubu” W. Gombrowicza – skądinąd słynnej także z powodu konieczności odwołania premiery ze względu na nagłe wprowadzenie ogólnokrajowej kwarantanny. Wątek tragicznego zatrzymania życia społecznego przez wybuch epidemii pojawi się również w obecnej realizacji „Króla Edypa”, którego pierwsza premiera odbyła się najprawdopodobniej wiosną 429 roku p.n.e., czyli między pierwszą i drugą falą zarazy. Straciła w niej życie niemal jedna trzecia mieszkańców Aten.
Historia Edypa warta jest nowego odczytania także z powodów, których epidemia jest jedynie symptomem. „<<Biada tej wiedzy, co szkodę niesie wiedzącym>>, lamentuje ślepy prorok Tejrezjasz w <<Królu Edypie>> Sofoklesa. Edyp wezwał go, by ten ujawnił źródło zarazy i przyczynę katastrofy ekologicznej pustoszącej Teby. Ale Tejrezjasz wiedział, że król odrzuci prawdę. Współcześni naukowcy od klimatu dobrze to rozumieją. Greta Thunberg przemawia jak postać z greckiej tragedii, zdesperowana wieszczka, która wie, że zbliża się katastrofa i możemy nie zdążyć jej zapobiec. To być może jedyny język, jakim można opisać zaglądający nam w oczy kataklizm” – twierdzi Bryan Doerries, reżyser teatralny, autor książki „The Theater of War: What Ancient Greek Tragedies Can Teach Us Today”.
Wtóruje mu Ewa Lech w artykule „Poszukiwana metafora antropocenu. Reinterpretacja mitu o Edypie”: „Edyp, podobnie jak współczesny człowiek, prawdziwie widzi siebie dopiero na tle globalnych katastrof, które sam spowodował. (…) Czy mamy dostateczną świadomość tego, jak tragiczna jest sytuacja? Czy mamy wystarczającą wiedzę, aby przekształcić ego-centryzm w eko-centryzm? Czy jesteśmy w stanie dokonać metanoi – wewnętrznej przemiany, by uratować siebie i świat przed zagładą?”

 

 

 

„Król Edyp”

Sofokles

przekład: Antoni Libera

reżyseria i opracowanie tekstu: Radosław Rychcik

scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski

muzyka: Michał Lis

choreografia: Jakub Lewandowski

video: Paweł Szymkowiak, Aleksander Joachimek

inspicjent: Katarzyna Giżyńska

sufler: Ewa Żurawiecka

 

 

obsada:

Maria Bieńkowska, Beata Deutschman, Mirosława Żak, Michał Bałaga, Paweł Charyton, Tomasz Kocuj, Grzegorz Kwas, Wojciech Leśniak

 

premiera: 7 maja 2022

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz