OFF w Zagłębiu – nowy cykl Teatru Zagłębia

Pokaz spektaklu „ZEN_IT” w reż. Pauliny Prokopiuk zainauguruje 27 stycznia nowy cykl sosnowieckiej sceny – „OFF w Zagłębiu”
image

Tym cyklem chcemy przybliżyć twórczość polskich teatrów pozainstytucjonalnych, których wysiłki są często oddolne i przenika je determinacja tworzenia. Dzięki zaangażowaniu oraz pasji artystów i artystek tego nurtu możemy oglądać zaskakujące i intrygujące formy sceniczne – mówi Roksana Wasilewska z Działu Programowego Teatru Zagłębia.


Teatr offowy – zwany również alternatywnym, niezależnym lub laboratoryjnym – poszukuje nowych środków wyrazu i metod pracy artystycznej, a jego autorzy realizują często swoje projekty „po godzinach”. Nurt ten zrzesza w Polsce ok. 700 teatrów, co stanowi ponad sześciokrotną liczbę teatrów instytucjonalnych.

 

Często jest tak, że to właśnie w nurcie offowym dzieją się najciekawsze rzeczy w polskim teatrze. Niezależność twórcza offowych zespołów sprawia, że ich spektakle bardzo często są nietuzinkowe i intrygujące. Tak jest w przypadku twórców spektaklu „ZEN_IT” – laureatów II Finału Katowickiej Rundy Teatralnej, organizowanej przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. K. Bochenek w Katowicach – kontynuuje Roksana Wasilewska.


Teatr ROBIMY tworzą młodzi artyści pochodzący z Lubelszczyzny, Wielkopolski, Mazowsza, Pomorza i Opolszczyzny, których drogi spotkały się w Bytomiu, w Akademii Sztuk Teatralnych. Z teatrem współpracują: Stanisław Leśniewski (kompozytor, muzyk), Łukasz Wójtowicz (współpraca scenograficzna i organizacyjna).
Pierwszym wspólnie zrealizowanym spektaklem jest „ZEN_IT” w reżyserii Pauliny Prokopiuk na podstawie dramatu Karoliny Fortuny. Premiera odbyła się 23 listopada 2019 roku w ramach II Finału Katowickiej Rundy Teatralnej.


Komisja konkursowa przyznała spektaklowi 5 nagród: GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu, z uzasadnieniem: za spójność wszystkich środków wyrazu (ze szczególnym uwzględnieniem ruchu scenicznego), brawurowe poczucie humoru i dystans; nagrodę za najlepszą reżyserię dla Pauliny Prokopiuk z uzasadnieniem: za pracę z zespołem aktorskim, sugestywność własnej interpretacji, która szła w parze z szacunkiem do tekstu; Nagrodę Specjalną dla aktorów i aktorek za zespołową pracę aktorską; Nagrodę Specjalną Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Nagrodę Specjalną Teatru Zagłębia w Sosnowcu.


Kolejny pokaz w ramach „OFF w Zagłębiu” zaplanowany jest na czerwiec. Sosnowiecki Teatr będzie wtedy gościł artystów Teatru o.de.la.

 

„ZEN_IT”

tekst: Karolina Fortuna

reżyseria:Paulina Prokopiuk

muzyka: Stanisław Leśniewski

scenografia: Łukasz Wójtowicz

światło: Wojciech Kałuża

kostiumy: Magdalena Malik

inspicjent: Monika Kołodziejska

tutor: Wojciech Faruga

obsada:

Paulina Sajda

Mateusz Wierzbicki

Magdalena Malik

Jakub Pewiński

Monika Jarosińska

 

czas trwania: 45 minut

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz