„Ślub” Gombrowicza w Teatrze Zagłębia

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu trwają próby do „Ślubu” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika. Premiera już 18 września.
image

 „Ślub” to opowieść o synu marnotrawnym. Wyśniony powrót Henryka do domu ma przynieść pojednanie. Jest jednak inaczej, powrót syna do domu wywraca do góry nogami porządek w rodzinie. „Ślub” to opowieść inicjacyjna, w której syn detronizuje ojca, by sam udzielić sobie ślubu. To opowieść o zmianie porządku, o zmianie naszych przyzwyczajeń. Ta opowieść to dyskusja o współczesnym modelu rodziny.

 

Gombrowicz zaczął tworzyć „Ślub” już w Argentynie, po wielu latach niepisania po polsku. Na rodzinę (swoją?) patrzył więc jakby przez sen i z pewnego oddalenia. Po trudnym procesie tłumaczenia na hiszpański „Ferdydurke”, nie chciał wracać do prozy. Postawił na dramat. Do zagadnienia podszedł po swojemu: „usiłowałem zagospodarować moją niepowagę i podchodziłem do mej anarchii z zimną premedytacją producenta”. Zamierzał stworzyć dzieło genialne. Czy raczej: genialność parodiujące, bo: „czyż jednak parodiując genialność nie dałoby się przemycić odrobinę własnej genialności?”.

 

Spektakl bierze udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

 

 

„Ślub”

Witold Gombrowicz

reżyseria: Radosław Rychcik

scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski

muzyka: Michał Lis

zdjęcia i video: Piotr Lis

choreografia: Jakub Lewandowski

 

obsada: Maria Bieńkowska, Joanna Połeć, Michał Bałaga, Tomasz Kocuj, Grzegorz Kwas, Zbigniew Leraczyk / Andrzej Dopierała, Wojciech Leśniak

 

premiera: 18 września 2020

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz