„Środula. Krajobraz Mausa” – premiera

Spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka, ze scenariuszem i dramaturgią – pochodzącej z Sosnowca – Igi Gańczarczyk, jest inspirowany „Mausem” Arta Spiegelmana, jedną z najważniejszych powieści graficznych w historii – „Opowieścią ocalałego”.
image

Dwa rozdziały „Mausa” (rozdział V i VI) – „Mysie dziury” i „Pułapka na myszy” – opisują losy Władka i Andzi Spiegelmanów w Sosnowcu i na Środuli od momentu wybuchu wojny, przez przesiedlenie z centrum Sosnowca do utworzonego na Środuli getta, po ucieczkę z getta, niedługo przed jego likwidacją. Dla dramaturżki komiks był pierwszym śladem, dowodem na istnienie widmowej, nieopowiedzianej, historii dzielnicy, w której się wychowała. Początkiem pracy będzie zatem artystyczne śledztwo wokół pozostałości sosnowieckiego getta. Z dokumentów i filmów wyłania się obraz Środuli jako miejsca wielokrotnie niszczonego i stwarzanego od nowa. Żadna inna sosnowiecka dzielnica nie przeszła tak drastycznych przeobrażeń.

 

Więcej informacji na stronie teatru

 

„Środula. Krajobraz Mausa”

tekst i dramaturgia: Iga Gańczarczyk

reżyseria: Remigiusz Brzyk

scenografia i kostiumy: Iga Słupska

muzyka: Piotr Peszat

inspicjent: Katarzyna Giżyńska

sufler: Ewa Żurawiecka

obsada:

Natalia Bielecka, Ryszarda Bielicka-Celińska, Weronika Janosz, Adrianna Malecka, Michał Bałaga, Aleksander Blitek, Przemysław Kania, Tomasz Muszyński

 

premiera: 28 października 2022

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz