Tydzień pełen spotkań autorskich - 14. Sosnowieckie Dni Literatury

Zapraszamy na kolejny tydzień spotkań autorskich zorganizowanych w ramach 14. Sosnowieckich Dni Literatury.
image

24 września 2018 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11

Spotkanie autorskie z Andrzejem Franaszkiem

Gościem 14. Sosnowieckich Dni Literatury w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu będzie Andrzej Franaszek – literaturoznawca, krytyk literacki, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Rozmowę promującą książkę „Herbert. Biografia” poprowadzi Anna Marchewka.

 

Andrzej Franaszek od lat zajmuje się twórczością współczesnych polskich poetów. Jest autorem kilku scenariuszy filmów dokumentalnych i słuchowiska radiowego „Zapasy ze światem. Podróże Zbigniewa Herberta”. Za książkę „Miłosz. Biografia” (2011) otrzymał Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”, jest także laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki, przyznawanej najwybitniejszym krytykom literackim. Spotkanie dotyczyć będzie przede wszystkim jego najnowszej dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta (tom pierwszy nosi tytuł „Niepokój”, drugi natomiast „Pan Cogito”). W tym roku przypada bowiem dwudziesta rocznica śmierci poety, rok 2018 ogłoszony zatem został Rokiem Zbigniewa Herberta.

 

25 września 2018 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Białasem

 

Bohaterem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Rozmowy o książkach” na 14. Sosnowieckich Dniach Literatury w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu będzie prof. Zbigniew Białas, prozaik, tłumacz, anglista, profesor nauk humanistycznych i dyrektor Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Rozmowę poprowadzi Magdalena Boczkowska.

 

Zbigniew Białas od 2013 roku jest autorem i gospodarzem cyklicznych debat prowadzonych na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego, a poświęconych tożsamości lokalnej oraz zjawiskom społecznym i kulturowym. Białas jest laureatem między innymi Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Zagłębiowskiej Nagrody „Humanitas” oraz Specjalnej Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca. Czytelnikom najbardziej znany jest z tzw. trylogii sosnowieckiej obejmującej powieści: „Korzeniec” (2011), „Puder i pył” (2013) oraz „Tal” (2015). Na podstawie tej pierwszej Teatr Zagłębia przygotował spektakl nagradzany na konkursach w całej Polsce. Spotkanie będzie przede wszystkim okazją do promocji najnowszej powieści Białasa zatytułowanej „Rutka”, a opartej na odnalezionym po latach dzienniku nastoletniej Żydówki z Będzina, Rutki Laskier, która została zamordowana w obozie Auschwitz-Birkenau.

 

26 września 2018 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ulicy Kościelnej 11

Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem

Gościem 14. edycji Sosnowieckich Dni Literatury będzie Cezary Harasimowicz – scenarzysta, aktor, pisarz. Rozmowie promującej książkę „Saga, czyli filiżanka, której nie ma”, będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna. Prowadzenie - Marta Fox.

 

Cezary Harasimowicz jest autorem scenariuszy i dialogów do wielu polskich filmów - np. „Kochankowie z Marony” (2005), „Ja wam pokażę!” (2006), „Zamiana” (2009), „Żyć nie umierać” (2015). Jako aktor zagrał między innymi w serialu „Zmiennicy” (1986) czy w filmach Krzysztofa Kieślowskiego „Dekalog X” (1988) i „Trzy kolory: Biały” (1994). Z powodzeniem pisze także dramaty i powieści, m.in.: „PESEL 890604… mieszkam w Polsce” (2005), „Nieoczekiwana zmiana płci (na najwyższym szczeblu)” (2006), „Święty Chaos” (2014) czy „Uśmiech” (2017). Jest członkiem Gildii Scenarzystów Polskich. Jego film „300 mil do nieba” (1989) został uhonorowany Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej, a w 1994 roku jego scenariusz zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie brał udział w warsztatach samego Roberta Redforda w Sundance Institute. Najnowsza proza Harasimowicza to „Saga, czyli filiżanka, której nie ma” – niezwykły portret rodziny i jednocześnie zabawna opowieść o dawnej wielonarodowej Polsce. Pisarz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki, czerpie z rodzinnych anegdot, odkrywa skrywane tajemnice.

 

27 września 2018 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

Spotkanie autorskie z Marcinem Sendeckim

Gościem 14. Sosnowieckich Dni Literatury organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu będzie Marcin Sendecki, poeta, laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Siwczyk. W latach 80. i 90. Sendecki związany był ze środowiskiem „brulionu”. Pracował także w dziale kultury tygodnika „Przekrój”. W 2015 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii „Książka Roku” za tom „Przedmiar robót” (2014). Jest autorem licznych tomików poetyckich, między innymi: „Z wysokości” (1992), „Muzeum sztandarów ruchu ludowego” (1998), „Trap” (2008), „Farsz” (2011), „Błam” (2012), „Pamiątka z celulozy” (2014) czy „11 przypisów do 22 oraz 33 inne obiekty tekstowe” (2017).

 

28 września 2018 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

Spotkanie autorskie z Anną Bikont

Gościem 14. Sosnowieckich Dni Literatury będzie Anna Bikont, której biografia „Sendlerowa. W ukryciu” znalazła się w finałowej siódemce książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.  Rozmowę promującą książkę „Sendlerowa. W ukryciu” poprowadzi Maciej Tramer.

 

Anna Bikont jest dziennikarką, pisarką i reportażystką związaną z „Gazetą Wyborczą”. Jest autorką i współautorką książek oraz zbiorów reportaży: „I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów Polskich” (1996), „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997), „My z Jedwabnego” (2004). Została nagrodzona Europejską Nagrodą Książkową i Nagrodą Literacką miasta stołecznego Warszawy. Za książkę o Irenie Sendlerowej w 2018 roku otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

 

W celu zdobycia cennych autografów należy przynieść własne egzemplarze książek.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz