„Sztuka a prawo karne” – wystawa w Zagłębiowskiej Mediatece

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu i Katedra Prawa Karnego, Prawa Karnego Procesowego i Kryminologii Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zapraszają do zapoznania się z ekspozycją Prof. Uwe Schefflera zatytułowaną „Sztuka a prawo karne”. Wystawa prezentowana będzie w Galerii „Pod świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki do 12 lutego 2021 r. w godz. otwarcia instytucji.
image fot. Klaudia Pluta, materiały organizatora

Raz na jakiś czas dzieła sztuki skupiają na sobie zainteresowanie opinii publicznej, wzniecając dyskusję kontrowersyjną treścią. Niełatwo znaleźć odpowiedź na pytania: czy sztuce wolno „wszystko”, gdzie przebiega granica tego, co dozwolone, jak dalece artysta może rozwijać swą ekspresję w ramach działalności artystycznej, gdy znieważa, szokuje lub zabija zwierzęta. Czy wolność sztuki chroni nagiego kibica biegającego po stadionie? Czy pomazanie kopenhaskiej Małej Syrenki zmywalną farbą można uznać za uszkodzenie rzeczy? Czy wreszcie smutny koniec Maksa i Moryca, bohaterów komiksu Wilhelma Buscha, zmielonych przez młynarza, stanowi niedozwolone prezentowanie treści przemocy?

 

Te ciekawe zagadnienia od kilku lat są przedmiotem badań Prof. Uwe Schefflera z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i jego zespołu w ramach projektu „Sztuka a prawo karne”. Odbiorcy wystawy szybko dojdą do wniosku, że obie dziedziny łączy wiele interesujących aspektów. Dwanaście plansz ekspozycji zawiera komentarze do 22 ilustrowanych przypadków, które zachęcają do refleksji i prezentują sztukę w roli „sprawcy” (np. znieważająca karykatura lub performance ze znęcaniem się nad zwierzętami) oraz „ofiary” (np. zniszczenie, fałszerstwo lub kradzież dzieł sztuki).

 

Do tej pory ekspozycja była prezentowana na licznych uczelniach wyższych w Niemczech, Austrii i w Turcji, a także w wielu instytucjach oświatowych i kulturalnych w Polsce – w polskiej wersji językowej.

 

Uwaga – część zdjęć zamieszczonych na planszach może być postrzegana jako drastyczna.

 

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie biblioteki.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz