„Zambrzyckie pasy kontuszowe – odrodzenie zapomnianego rzemiosła”

Dział Regionalny Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki zaprasza 13 stycznia na otwarcie wystawy „Zambrzyckie pasy kontuszowe – odrodzenie zapomnianego rzemiosła”.
image fot. materiały organizatora

Pasy kontuszowe były nieodzownym elementem męskiego ubioru narodowego. W swojej charakterystycznej formie powstały stosunkowo późno, bo w XVIII w. i wtedy osiągnęły największy szczyt popularności. Utkane z jedwabiu, lśniły złotem, zachwycały kunsztem wykonania i subtelnie dobraną kolorystyką. Były świadectwem bardzo wysokich umiejętności wykonujących je rzemieślników. Mimo, że dziś kojarzone głównie z ubiorem szlachty, to w przeszłości były elementem ubioru innych stanów.


Pasy w Polsce były znane już w 1 poł. XVI w., by w XVII w. stać się bardzo popularnym elementem szlacheckiego stroju. Importowano je ze Wschodu z Indii, Persji i Turcji, dopiero od około 1740 r. rozpoczęto ich produkcję na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Wytwarzano je w manufakturach zwanych persjarniami. Tkactwem trudnili się Ormianie, którymi opiekowali się magnaci. Najbardziej znane persjarnie działały w Słucku, Grodnie, Kobyłkach i Lipkowie (Warszawa). Pasy powstawały też w Krakowie i Gdańsku.


Po niemal dwóch wiekach pasja Przemysława Zambrzyckiego umożliwiła odrodzenie polskiego pasa kontuszowego. Inspiracją były pasy wykonane w słuckiej persjarni. Wytwarzane obecnie pasy nie są kopią zachowanych oryginałów a współczesnymi pasami utkanymi w konwencji pasów polskich. Zambrzyckie pasy mienią się pięknie dobranymi kolorami, skrzą srebrną i złotą nitką, czarują, mamią, kuszą, przypominają o naszej historii i tradycji.

 

22 stycznia, godz. 16.00  kuratorskie oprowadzanie po wystawie

 

wykłady przy kawie:


31 stycznia, godz. 17.00

Polski ubiór narodowy
Rafał Bryła  historyk, kurator SCS-ZS


15 lutego, godz. 17.00

Pas kontuszowy jako etniczny wspólny mianownik w Europie Centralnej
Przemysław Zambrzycki, kolekcjoner sztuki Wschodu
(wykładowi będzie towarzyszył pokaz wiązania pasa kontuszowego)


1 marca, godz. 17.00

Pasy kontuszowe – ozdoba, wyznacznik statusu społecznego czy manifestacja patriotyczna?
Anna Lebet-Minakowska, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie,
Kolekcja rzemiosła artystycznego Muzeum XX Czartoryskich

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz