„Edward Lutczyn: stare i …nowe”

Od 9 czerwca do 12 sierpnia w Muzeum w Tarnowskich Górach będzie można zapoznać się ze „starą i …nową” twórczością Edwarda Lutczyna – znanego karykaturzysty, ilustratora i plakacisty.
image

Konia z rzędem temu, kto do tej pory nie miał w ręku książki z jakimś lutczynowskim rysunkiem. Edward Lutczyn, bo on jest bohaterem naszej wystawy, jest niewątpliwie jednym z najlepszych, najoryginalniejszych, a już na pewno najbardziej rozpoznawalnym twórcą ilustracji książkowej w Polsce.

Już kilka pokoleń czytelników bawi i zaskakuje pomysłowością w przeciągu wielu lat wspaniałej kariery twórczej. To, że dzieje się tak do dziś, udowodni również nasza wystawa. Na tejże retrospekcji ujrzymy wiele jego twórczych twarzy: Lutczyn – przyjaciel dzieci, Lutczyn – satyryk ale także Lutczyn projektant, rysownik komiksów, czy plakacista. Wystawa ma za zadanie zaprezentować go jako wszechstronnego artystę, wspaniałego erudytę o niesamowitym warsztacie graficznym.

Jest kilka charakterystycznych etapów drogi twórczej naszego bohatera. Jednym z takich, dla mnie osobiście najciekawszym, była współpraca z magazynem satyrycznym „Szpilki”, uznawanym dziś za – jak to się popularnie określa – kultowy. Współpracował i współpracuje nadal z wieloma czasopismami. Nie będzie przesadą jak określę Edwarda Lutczyna tytanem pracy. Dokładny, właściwie precyzyjny, ale i wszechobecny artystycznie. Działa na różnorodnych, czasem zaskakujących polach. Jest zatem autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, znaków graficznych, okładek płyt, komiksów, rysunków satyrycznych, ilustracji… Właściwie lista jest bardzo długa – reasumując – od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych. Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych. Brał też udział w 120 zbiorowych. Imponująca jest liczba nagród i wyróżnień. Przytoczę kilka z nich: Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki, Najpopularniejszy Rysownik w ankiecie Szpilek, najlepszy plakat miesiąca (październik 1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepszą książkę (1985), wyróżnienie honorowe dyrektora Muzeum Karykatury w konkursie „Posterunek Satyry”, nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książki dla dzieci (2004).

Układ ekspozycji zorganizowany jest w sposób możliwie chronologiczny. Od rysunków z okresu dziecięcego, pierwszych prób profesjonalnych, poszukiwania własnego twórczego samookreślenia, okresów współpracy z gazetami i wydawnictwami do najnowszych rysunków współczesnych. Wiele z zaprezentowanych prac ma tutaj swój debiut wystawienniczy, a niektóre z nich po raz pierwszy wyszły poza archiwum autora! Zatem nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Państwu przyjemnego oglądania!

Wojciech Łowicki, kurator wystawy, popularyzator komiksu polskiego

Edward Lutczyn (ur. w 1947 r.) – jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ilustrator, satyryk, projektant, autor komiksów. Współpracuje z wieloma pismami w kraju i za granicą. Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych. Brał też udział w 120 zbiorowych. Imponująca jest liczba nagród i wyróżnień, dla przykładu: Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki, Najpopularniejszy Rysownik w ankiecie Szpilek, najlepszy plakat miesiąca (październik 1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepszą książkę (1985), wyróżnienie honorowe dyrektora Muzeum Karykatury w konkursie „Posterunek Satyry”, Nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książki dla dzieci (2004), 3. nagroda w konkursie satyrycznym „Telemagia” (2004). Jest autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, słynnych znaków graficznych (m.in. logo zespołu Perfect), okładek płyt. Lista jest bardzo długa: od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych.

 

Warsztaty z udziałem artysty odbędą się podczas wernisażu, 8 czerwca, o godz. 17.00. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w siedzibie Muzeum.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz