Festiwal SF TG – Tarnogórski Festiwal Science Fiction

Koncert muzyki elektronicznej, projekcje filmowe, warsztaty gier bitewnych czy fantastyczne zajęcia artystyczne – to tylko niektóre propozycje, jakie Tarnogórskie Centrum Kultury przygotowało dla miłośników science-fiction w ramach Festiwalu SF TG, który potrwa od 11 do 14 stycznia.
image fot. materiały organizatora

Zaprezentowane zostaną dzieła z najróżniejszych dziedzin: od grafiki koncepcyjnej, która w realistyczny sposób przedstawia nieistniejące światy, poprzez warsztaty kultowych gier bitewnych „X-wing” oraz „Warhammer 40 000”, muzykę elektroniczną, warsztaty rękodzieła w technice Mixed Media aż po filmowe hity.

 

program:

 

  • 11 stycznia

 

godz. 19.00 – film „Moon”

 

  • 12 stycznia

 

godz. 17.30 – wernisaż wystawy „Bezgraniczne wymiary”

To wystawa uznanych twórców grafiki koncepcyjnej, wykorzystywanej dla efektów specjalnych i gier komputerowych. Prace Magdaleny Katańskiej, Macieja Drabika i Jakuba Kowalczyka skupiają się wokół „concept art’u” i łączą różne techniki komputerowe. Prekursorskie wizje sprawiają wrażenie niezwykle realnych, szczególnie za sprawą wyrazistej i atrakcyjnej formy plastycznej. W spektakularnym hiperrealizmie twórcy odnajdują swój indywidualny styl i niepowtarzalny klimat.

 

 

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również dwa wykłady. „Nauczanie w projektowaniu gier” omówią Katarzyna Kroczek-Wasińska i dr hab. Kaja Renkas (wykładowcy na kierunku Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego) oraz Ewa Jaworska (Zakład Nowych Mediów w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego). Natomiast Marcin Goldyszewicz – grafik, koncept artysta, doktorant i wykładowca Uniwersytetu Śląskiego – przedstawi drogę „Od inspiracji do kreacji wizualnej w grach science-fiction”.

 

Spotkanie zakończy koncert muzyki Wojtka Szczepanika – kompozytora, pianisty i producenta neoklasycznego. Kluczową rolę w jego twórczości odgrywa fortepian, który uzyskuje nietypową barwę dzięki modulacjom z syntezatorów.

 

godz. 19.45 – film „Liga Sprawiedliwości”

 

  • 13 stycznia

 

godz. 11.00 – warsztaty rękodzieła „Fantastyczny świat – mixed media”

Technika Mixed media powstała z połączenia kolażu, decoupażu i scrapbookingu, pod wielkim wpływem sztuki Pop Art, która wykorzystywała wiele różnych technik. Dużą rolę odgrywają tu faktury przechodzące od subtelnych po bardzo wyraziste, mocne kolory czy złocone lub połyskliwe elementy. Podczas zajęć uczestnicy stworzą obraz inspirowany fantastycznym światem rodem z science fiction, który można wykorzystać do dekoracji ramki do zdjęć, kartki okolicznościowej czy okładki pamiętnika.

 

godz. 16.00 – warsztaty gier bitewnych

Gry bitewne to niezwykle modna dziś odmiana gier planszowych na dużych makietach stołowych odwzorowujących np. prawdziwy teren, miasto czy kosmos. Do gry zapraszamy każdego zainteresowanego. Można przynieść własne figurki i pojazdy lub skorzystać z udostępnionych armii, poznać zasady gry (pomogą w tym wykwalifikowani instruktorzy) i zagrać z przyjaciółmi. Uczestnicy wezmą udział w warsztach z gier bitewnych „X-wing” oraz „Warhammer 40 000”. Warsztaty poprowadzi firma ERPEGIE z Katowic. Wstęp wolny.

 

godz. 18.00 – prelekcja Kai Klimek

Kaja Klimek – rocznik 84, pochodzi z Tarnowskich Gór. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przygotowuje pracę doktorską na temat teorii i kultury remiksu. Studiuje również kulturę współczesną w Instytucie Kultury UJ. Tłumaczka filmów i książek. Od 2009 roku współorganizuje Festiwal Filmów Dokumentalnych Muzyka i Świat w Krakowie. Podczas trzeciego dnia naszego festiwalu wygłosi prelekcję „Czy ludzie marzą o maszynach do mieszkania? Filmowa architektura w (nie)ludzkiej skali”.

 

godz. 19.00 – film „High - Rise”

 

  • 14 stycznia

 

godz. 19.30 – film „Na srebrnym globie”

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz