SF TG – 3. Tarnogórski Festiwal Science Fiction

Kolejny, trzeci Festiwal SF TG już niedługo w Tarnogóskim Centrum Kultury. To propozycja skierowana do wszystkich miłośników i osób po prostu zainteresowanych science-fiction – dziedziną twórczości, która ma tak różnorodne oblicza.
image

program:

 

16 maja (czwartek), godz. 18.00
warsztaty: Niezwykłe Mobile – ruchoma sztuka kinetyczna
Sztuka kinetyczna koncentruje się na zagadnieniach związanych z ruchem, wywołanym mechanicznie, ręcznie lub przez siły natury (na przykład przez podmuchy wiatru). Ruchome rzeźby nazywane są właśnie mobilami. Pierwszym artystą, który zaczął je tworzyć w latach 30. ubiegłego wieku był Alexander Calder – zarazem artysta i inżynier.
Podczas warsztatów uczestnicy stworzą delikatne, ruchome dekoracje do wieszania pod sufitem. Będą one znakomitą ozdobą nowoczesnego wnętrza.

bilety: 20 zł

 

17 maja (piątek), godz. 18.00
wernisaż wystawy: Méliès – magia obrazu
Instalacja w duchu science fiction połączona z prezentacją pierwszych, niemych filmów z gatunku fantastyki. Georges Méliès – wyjątkowy twórca, studiował malarstwo, był zafascynowany fotografią. Ponad 30 lat pracował w zawodzie… iluzjonisty. Stworzył ponad 500 dzieł. Za najważniejsze uważana jest „Podróż na księżyc”. Ten tytuł oraz inne będzie można zobaczyć w Galerii Przytyk.
Zwiedzanie codziennie w godz. 18.00-20.00. Dla grup zorganizowanych – w godz. 10.00-12.00 po zgłoszeniu na adres mailowy: biuro@tck.net.pl

wstęp wolny

 

17 maja (piątek), godz. 20.00
koncert Marka Bilińskiego
Marek Biliński urodził się w 1953 r. i już w czasie studiów na Akademii Muzycznej (w klasie kontrabasu) zainteresował się wykorzystaniem instrumentów elektronicznych w muzyce jazzowej i rockowej. Przez kilka lat występował z zespołami Heam i Bank. Popularność solową na rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem „Ogród króla świtu” oraz wideoklipem „Ucieczka z tropiku”, który przez telewidzów uznany został za najlepszy teledysk 1984 roku. W plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat (1981-1985) zajmował pierwsze miejsce. W plebiscycie czytelników branżowego pisma „Muzyk” został wybrany najlepszym kompozytorem i najlepszym wirtuozem syntezatorów.

bilety: 32/40 zł

 

18 maja (sobota), godz. 15.00
film: Kapitan Marvel
(2019) Australia, USA, reż. A. Boden, R. Fleck [124 min.] 10+, dubbing
Lata 90. ubiegłego wieku. Na Ziemię dociera galaktyczna wojna. Carol Danvers wraz z grupką sojuszników trafia w oko cyklonu. Towarzyszymy jej w podróży, dzięki której stanie się jedną z największych bohaterek wszechświata.

bilety: 13/16 zł

 

18 maja (sobota), godz. 18.00
wykład: Z daleka widok jest piękny  o kosmosie w kinie
Fantazje o opuszczeniu Ziemi towarzyszyły filmowcom od początku istnienia kina. Georges Méliès w „Podróży na księżyc” zawarł swoje fascynacje i wizje dotyczące ciała niebieskiego, które znajduje się najbliżej Ziemi, ale kolejne pokolenia twórców fantazjowały na ekranie o Marsie i Wenus, o galaktykach innych niż Droga Mleczna, a nawet o gwiezdnym imperium, które ocalić miał niejaki Luke Skywalker. O tych przedstawieniach – od najbardziej ekstrawaganckich, jak „2001: Odyseja kosmiczna”, po szorstkie i realistyczne, oddające ludzką ciekawość, jak „Pierwszy człowiek” – opowie Patrycja Mucha.

film „High Life” (2018) Francja, Niemcy, reż. C. Denis [110 min] 16+, napisy
Gdzieś w odległej galaktyce Monte wychowuje swoją córeczkę Willow w całkowitej izolacji na pokładzie statku kosmicznego. Stał się ojcem wbrew własnej woli – pobrano jego spermę i użyto jej do inseminacji Boyse. Kiedyś byli częścią załogi ekswięźniów i skazańców, których wysłano niczym króliki doświadczalne w kosmos, aby odnaleźli czarną dziurę najbliższą Ziemi. Film porównywany do największych dzieł Kubricka i Tarkowskiego ma szansę na tytuł największego filmowego odkrycia 2019 r.

bilety: 8/10 zł

 

19 maja (niedziela), godz. 15.00
Zlot superbohaterów

dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, wraz z opiekunami
Iron Man, Wonder Woman, kapitan Marvel i inni. Szpony z adamantium, tarcza z gwiazdą, magiczny trójząb lub młot-bumerang. Czarne wdzianko z kocimi uszkami, getry z deseniem w pajęczynkę albo czerwona peleryna i emblemat na torsie. I jeden cel: uratować świat przed złem i zagładą.
Nagrody dla najoryginalniejszych strojów. Do tego zabawy, konkursy i słodki poczęstunek. Wymagane obuwie zmienne.

bilety: 12/18 zł

 

21 maja (wtorek), godz. 16.00 i 18.00
warsztaty: Misje kosmiczne
Silniki włączone. Kontrola zapłonu. Odliczanie rozpoczęte… Z okazji Światowego Dnia Kosmosu zapraszamy dzieci i młodzież na niezwykłe warsztaty o misjach kosmicznych. Poprowadzi je grupa pasjonatów astronomii – AstroHunters. W programie: kosmiczne kino (film o misjach kosmicznych), projektowanie i budowa rakiety, sterowanie Łazikiem Marsjańskim, przygotowanie teleskopu i sterowanie nim przy użyciu lasera.
zajęcia w dwóch grupach wiekowych:
– 7-10 lat – godz. 16.00;
– 10-13 lat – godz. 18.00.

bilety: 12 zł

 

21 maja (wtorek), godz. 20.00
spotkanie: Rodzinne spotkanie z kosmosem
W 2014 roku świat zachwycił się zdjęciem przedstawiającym Mgławicę Orzeł. Nazywana też „Filarami stworzenia”, jest kolebką nowych gwiazd uformowaną w gigantyczne słupy świecącego gazu i plazmy. O „Filarach stworzenia” i innych tajemniczych, pięknych zjawiskach we Wszechświecie opowie grupa astronomów-pasjonatów AstroHunters podczas spotkania z okazji Światowego Dnia Kosmosu.
W programie także film „Cuda Kosmosu” i dyskusja, a przy sprzyjającej pogodzie – obserwacja nieba za pomocą profesjonalnego sprzętu.

bilety: 8/10 zł

 

22 maja (środa), godz. 9.00
warsztaty z robotami Dash, Dot i Photon oraz stoiska z robotami Lego
Umiejętność programowania, już obecnie bardzo ceniona, w przyszłości będzie prawdopodobnie niezbędna w każdym zawodzie. Dlatego zapraszamy dzieci na warsztaty łączące dobrą zabawę z nauką kreatywności i logicznego myślenia. A wszystko to poprzez programowanie trzech sympatycznych robotów: Photona, Dasha i Dota. Potrafią one wykrywać obiekty, wyczuwają dotyk i reagują na dźwięki. Umieją też poruszać się, a nawet śpiewać i tańczyć. Robotami można sterować przez smartfon lub tablet za pomocą specjalnej aplikacji. Uczestnicy warsztatów będą programować roboty tak, aby wykonały przydzielone zadania.

Przez cały dzień w holu głównym TCK czynne będą też stoiska z robotami LEGO prowadzone przez Uniwersytet Rozwoju SMART. Przy kilku stanowiskach można będzie skonstruować, zaprogramować i sterować robotem LEGO Mindstorms EV3.

wstęp wolny

 

23 maja (czwartek), godz. 18.00
spotkanie DKF Olbrzym: Wszystkie szarości post-apokalipsy
W kanonie filmów o zagładzie życia na ziemi jedno z najważniejszych miejsc zajmuje niewątpliwie „Stalker” Andrieja Tarkowskiego. Asystentem reżysera przy realizacji tego filmu był świeżo upieczony absolwent kursu dla przyszłych filmowców Konstantin Łopuszański, który pozostając pod artystycznym wpływem mistrza wkrótce pokazał światu swoje filmy. Podczas spotkania przybliżymy sylwetkę tego nieco zapomnianego klasyka radzieckiego kina science-fiction.

Spotkanie filmowe poprowadzi Jarosław Malik.

wstęp wolny

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz