Karol Wieczorek „Cienie”

Na wystawie w Centrum Kultury Śląskiej zostanie zaprezentowany przegląd prac Karola Wieczorka, na który złożą się rysunki, obrazy i obiekty przestrzenne.
image

Karol Wieczorek, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Grafiki i Malarstwa w Katowicach (studia ukończone w 1972 r. z wyróżnieniem i medalem), jest postacią wyjątkową w środowisku śląskich (i nie tylko) artystów malarzy. W opinii znanego śląskiego pisarza i malarza Henryka Wańka to artysta „W swej twórczości nieporównywalny do czegokolwiek w sztuce polskiej ostatnich 30 lat. Na ogół artystów łączą wzajemne podobieństwa czy naśladownictwa. Jego nie. Ani nikogo, ani nikt jego nie przypomina i taki był od samego początku (...)”. Podobną ocenę sformułował krytyk sztuki Tadeusz Nyczek, pisząc m.in., że „Wieczorek zdaje się być absolutnie wolny w tym co robi, a malując czy rysując rzeczy najzupełniej realne oraz najzupełniej wymyślone, skutecznie umyka szufladkom, klasyfikacjom, doktrynom i tak dalej.”

 

Od strony formalnej twórczość Wieczorka łączy w sobie elementy hiperrealizmu, sztuki psychodelicznej i brutalnego, skłonnego do karykatury ekspresjonizmu. Świat jego obrazów to świat postnietzscheański, stawiający przed człowiekiem zadanie wypracowania nowych wartości, odpowiadających specyfice współczesnych mu czasów. Przy okazji warto nadmienić, że pracę Wieczorka posiada w swojej kolekcji sam Woody Allen.

 

Oprawę muzyczną wernisażu, który odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17.00, stanowić będzie występ duetu Mariusz Orzełowski (gitara) & Ron Tuczykont (kontrabas).

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz