Ogólnopolskie Warsztaty Stylu dla uczniów Szkół Suzuki

{oh!} Orkiestra Historyczna współorganizuje 1. Ogólnopolskie Warsztaty Stylu dla uczniów Szkół Suzuki.
image

60 młodych skrzypków z całej Polski w wieku 4–16 lat weźmie udział w wyjątkowym wydarzeniu. W dniach 2–4 września w Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim – siedzibie Centrum Kultury Śląskiej oraz położonym nieopodal Kompleksie Zamkowym Tarnowice Stare odbędą się 1. Ogólnopolskie Warsztaty Stylu skierowane do dzieci uczących się gry na skrzypcach metodą Suzuki – alternatywną metodą edukacji muzycznej, zdobywającej w Polsce coraz większą popularność. Metoda umożliwia bardzo wczesne rozpoczęcie nauki – najmłodsi uczniowie są w wieku 2,5–3 lat i grają na specjalnie dla nich wyprodukowanych malutkich instrumentach.

 

– Od początku swojej edukacji dzieci spotykają się z utworami Bacha, Vivaldiego, Handla czy francuskich kompozytorów epoki baroku, dlatego wpadliśmy na pomysł pokazania im jak ta muzyka mogła brzmieć w oryginale, wykorzystując do tego zespół profesjonalnie zajmujący się wykonawstwem muzyki dawnej, Orkiestrę Historyczną z Katowic – mówi Małgorzata Malke, skrzypaczka {oh!}, nauczycielka Metodą Suzuki i pomysłodawczyni Warsztatów Stylu.

 

Metoda Suzuki, zwana też Metodą Języka Ojczystego, powstała na początku XX wieku w Japonii za sprawą wybitnego pedagoga i skrzypka dra Schinichi Suzuki, który uważał, że wszystkie dzieci są jednakowo uzdolnione, a ich rozwój uzależniony jest przede wszystkim od środowiska, w którym dorastają. Te założenia sprawiają, że do Szkół Suzuki nie ma egzaminów, każdy uczy się w swoim tempie, a edukację najlepiej zaczynać jak najwcześniej, nawet już od 3 roku życia.

 

– Nauka gry na instrumencie może jednak odbywać się tylko w ścisłej współpracy z rodzicami. To na nich spoczywa duża odpowiedzialność za ćwiczenie z dzieckiem domu. Nauczyciela spotykają przecież tylko raz w tygodniu. Dlatego ogromny nacisk kładziemy także na szkolenie rodziców. Zanim edukację rozpocznie dziecko, szybki kurs gry na skrzypcach przechodzi także rodzic – z jednej strony by nie wymagał od swojej pociechy zbyt dużo, z drugiej – by był w stanie pomóc dziecku w ćwiczeniu – opowiada Katarzyna Lisek Orkisz, która wraz z Małgorzatą Malke stworzyła kilka lat temu Zabrzańską Szkołę Suzuki.

 

Wśród zaproszonych gości jest Balet Dworski Cracovia Danza, który uczyć będzie dzieci barokowych tańców, Bractwo Rycerskie Herbu Lis mające w planach pokaz walk rycerskich i średniowiecznych zabaw, a także sam Jan Sebastan Bach, który przeniesie dzieci na przełom XVII i XVIII w.

 

– Najważniejsze będą jednak lekcje z pedagogami, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Z Danii przylatuje do nas Claus Kanneworff – ceniony w całej Europie nauczyciel Metodą Suzuki, będą również znakomite polskie nauczycielki – Maria Michalska i Magdalena Krzyżak-Türschmid, ale także koncertmistrzyni {oh!} Martyna Pastuszka, która wprowadzać będzie dzieci w tajniki stylów muzyce barokowej – przybliża szczegóły imprezy Małorzata Malke.

 

Wydarzeniem jest pierwszym zakrojonym na tak dużą skalę projektem edukacyjnym, w którym bierze udział {oh!} Orkiestra Historyczna. Ideę wsparło również finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

– W finałowym koncercie wieńczącym warsztaty Orkiestra Historyczna towarzyszyć będzie dzieciom grającym już koncerty skrzypcowe Bacha czy Vivaldiego, niejednokrotnie znajdujące się w repertuarze największych sław wiolonistyki. To będzie na pewno wspaniałe doświadczenie dla wszystkich członków Orkiestry Historycznej. Mamy nadzieję, że w następnych latach odbędą się kolejne edycje imprezy – podsumowuje Artur Malke, menedżer {oh!} Orkiestry Historycznej.

 

Warsztaty Stylu opanują Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim w dniach 2–4 września 2016. Koncert finałowy odbędzie się 4 września 2016, w niedzielę, o godz. 16.00 w Sali Koncertowej w Starej Stodole na terenie Kompleksu Zamkowego Tarnowice Stare.

 

Rekrutacja na warsztaty jest już zamknięta, natomiast otwarty dla wszystkich słuchaczy jest koncert finałowy.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook